Pływający terminal FSRU wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polaków
GAZ-SYSTEM realizuje kolejny strategiczny projekt, który nie tylko zwiększy bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa, ale również stworzy warunki do utworzenia w Polsce regionalnego hubu gazowego. Pływający terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej będzie w najbliższych latach kluczowym uzupełnieniem strategicznych projektów dywersyfikacyjnych – gazoportu w Świnoujściu i połączenia Baltic Pipe.
2023-10-06, 11:00
Rola skroplonego gazu na świecie znacząco wzrasta, a globalny handel LNG jest zdominowany obecnie poprzez rosnący popyt na surowiec w Europie. Dlatego GAZ-SYSTEM dynamicznie rozwija ten obszar swojej działalności i wykorzystuje rynkowy trend już nie tylko po to, aby dalej wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale także by umożliwić sąsiednim krajom uniezależnienie się od dostaw z Rosji.
Transport gazu i inwestycje
GAZ-SYSTEM pełni strategiczną rolę dla bezpieczeństwa i rozwoju polskiej gospodarki. Jako jedyny podmiot w kraju odpowiada za transport gazu ziemnego i zarządzanie siecią około 12 tysięcy gazociągów, w tym gazociągiem podmorskim Baltic Pipe. Spółka zarządza także lądowym Terminalem LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
GAZ-SYSTEM przeznacza ogromne środki na inwestycje, które w ostatnich latach pozwoliły na odcięcie się Polski od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego i uzyskanie suwerenności energetycznej. Jak ważna była strategia dywersyfikacji dostaw gazu i rozbudowa polskiego systemu przesyłowego wskazał niedawno profesor Jeffrey Sonnenfeld z Uniwersytetu Yale, który stwierdził, że ta polityka zapewniła gospodarce oraz mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne. Według profesora Polska może być w tej kwestii przykładem dla wielu państw europejskich.
W obliczu wojny na Ukrainie inwestycje w infrastrukturę gazową, realizowane przez GAZ-SYSTEM, w tym w szczególności budowa terminali pływających typu FSRU, pozwalających w szybkim tempie sprowadzić LNG z różnych kierunków, nabrały na znaczeniu. Gaz skroplony doskonale uzupełnia paletę źródeł energii tworzących w Polsce miks energetyczny, zabezpieczając w ten sposób ciągłość produkcji energii elektrycznej i ciepła dla przemysłu oraz gospodarstw domowych.
REKLAMA
Planowany Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej
Marcin Chludziński, Prezes GAZ-SYSTEM, podkreślał niedawno, że przed Polską nadal stoi wyzwanie zabezpieczenia bezpieczeństwa energetycznego w czasie trwającej tuż za naszą wschodnią granicą wojny w Ukrainie. - Jako spółka odpowiedzialna za dostawy gazu ziemnego do polskich odbiorców oraz rozwijająca transport LNG do naszych sąsiadów, zgodnie z zapowiedzianą przez Premiera Mateusza Morawieckiego koncepcją hubu energetycznego dla Europy Środkowo-Wschodniej, chcemy być ogniwem stabilizującym i jednocześnie inicjującym nowe trendy w tym regionie Europy – powiedział Chludziński.
W tym kontekście realizowany przez spółkę projekt terminalu pływającego w Zatoce Gdańskiej ma ogromne znaczenie, ponieważ stanowi kolejny element tzw. Bramy Północnej, utworzonej przez Terminal LNG w Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe.
Warto podkreślić, że świnoujski gazoport jest jednym z najpełniej wykorzystywanych obiektów tego typu w Europie, zapewniając obecnie 30% dostaw gazu w kraju dla indywidualnych odbiorców i przemysłu. W połączeniu z projektowanym Terminalem FSRU Polska zyska infrastrukturę, która umożliwi dostarczanie gazu LNG nie tylko na rynek krajowy, ale również do innych państw sąsiednich - jeśli zainteresowanie z ich strony będzie wystarczająco duże.
Co to jest Terminal FSRU?
Terminal FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) to pływająca jednostka przystosowana do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) z metanowca, jego przechowywania i regazyfikacji, czyli procesu technologicznego, który umożliwia zmianę jego stanu skupienia z cieczy na gaz.
REKLAMA
Spółka GAZ-SYSTEM - krajowy operator gazociągów przesyłowych - już projektuje pierwszy z pływających terminali w Zatoce Gdańskiej, który będzie przystosowany do regazyfikacji 6,1 mld m3 paliwa gazowego rocznie, z możliwością rozbudowy mocy poprzez dostawienie drugiej jednostki czyli FSRU 2.
Terminal FSRU 2 ma być z kolei przystosowany do procesu regazyfikacji na poziomie 4,5 mld m3 paliwa gazowego w skali roku. Jeśli połączymy moce obu pływających jednostek to w maksymalnym wariancie terminal w Zatoce Gdańskiej zapewni regazyfikację na poziomie 10,6 mld m3 paliwa gazowego rocznie.
Gazociągi podmorskie i lądowe
Terminal FSRU będzie zacumowany na wodach Zatoki Gdańskiej w znacznym oddaleniu od linii brzegowej. Dlatego niezbędna będzie dodatkowa infrastruktura w postaci gazociągu podmorskiego o długości ok. 3 km, który połączy terminal z krajowym systemem przesyłowym. Jego budowa rozpocznie się w 2025 roku.
Poza jednostką regazyfikującą – magazynową LNG niezbędna jest także rozbudowa infrastruktura lądowa, która pozwoli na transport surowca na terenie całego kraju. Z tego powodu w ramach inwestycji zaplanowana jest także rozbudowa krajowego systemu przesyłowego o ok. 250 km nowych gazociągów lądowych, które umożliwią efektywne rozprowadzenie gazu z rejonu Gdańska do klientów w Polsce oraz w regionie.
REKLAMA
Duże zainteresowanie rynku
Zakończenie budowy terminalu FSRU planowane jest w perspektywie 2027/28 roku. Moc pierwszej jednostki została już zakontraktowana w stu procentach. Obecnie GAZ-SYSTEM sprawdza zasadność uruchomienia drugiej jednostki. Zainteresowani uczestnicy rynku mogą określić swoje zainteresowanie projektem w ramach uruchomionej przez GAZ-SYSTEM tzw. wiążącej procedury Open Season dla FSRU 2, wskazując długoterminowe zapotrzebowanie na usługi regazyfikacji. Prowadzony jest w tym zakresie regularny dialog z podmiotami z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rumunii.
Korzyści dla Polski, dla Polaków
Planowane inwestycje GAZ-SYSTEM w Zatoce Gdańskiej poprawią bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego przyczyni się nie tylko do niezależności energetycznej, ale będzie także miała korzystny wpływ na wzmocnienie polskiej gospodarki.
Inwestycja w Zatoce Gdańskiej to także wsparcie dla zrównoważonego rozwoju rynku energii w Europie, ponieważ gaz ziemny jest postrzegany jako czynnik stabilizujący system elektroenergetyczny. Zapewnienie zwiększonych dostaw gazu dla potrzeb energetyki zawodowej i powstających bloków gazowo-parowych, wykorzystujących to niskoemisyjne źródło energii jest także ważnym elementem transformacji energetycznej Polski. Należy podkreślić, że inwestycja będzie miała ogromne znaczenie lokalne, gdyż do budżetów samorządów będzie płacony przez GAZ-SYSTEM każdego roku podatek od nieruchomości, który można wykorzystać na potrzeby mieszkańców.
Artykuł powstał we współpracy z GAZ-SYSTEM
REKLAMA
REKLAMA