more_horiz
Gospodarka

Orlen wspiera polskich strażaków. Setki jednostek otrzymały granty na specjalistyczny sprzęt

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 14:49
Głównymi celami programu "Orlen dla strażaków" to bezpieczeństwo lokalnych społeczności oraz zwiększenie możliwości operacyjnych Państwowych i Ochotniczych jednostek Straży Pożarnej w całej Polsce.
Zwieńczeniem programu była uroczysta gala, w której wzięli udział laureaci
Zwieńczeniem programu była uroczysta gala, w której wzięli udział laureaciFoto: Twitter/Daniel Obajtek

Granty na zakup sprzętu i wyposażenia zostały przyznane 480 jednostkom Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. Zwieńczeniem programu była uroczysta gala, w której wzięli udział laureaci.

Orlen stawia sobie za cel zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i regionu. Dlatego czujemy szczególne zobowiązanie wobec tych, którzy również nad tym bezpieczeństwem czuwają. W skutecznym niesieniu pomocy ważna jest zarówno gotowość do poświęceń, jak i środki, które pozwolą zakupić niezbędny do ratowania życia i zdrowia sprzęt. Dlatego od wielu już lat szczególnie mocno rozwijamy program grantowy "Orlen dla Strażaków”. Od początku jego istnienia granty otrzymało ponad 2,6 tysiąca jednostek strażackich z całej Polski, a zainteresowanie z każdą kolejną edycją jest coraz większe. Jestem przekonany, że przyznane środki poprawią warunki tej trudnej służby - powiedział prezes Daniel Obajtek.

Zakup sprzętu dla strażaków

Dzięki otrzymanemu wsparciu strażacy będą mogli zakupić sprzęt niezbędny w codziennej pracy (jak np. wyposażenie osobiste, czy sprzęt AED), jak również ten bardziej specjalistyczny (m.in. aparaty powietrzne, drony, kamery termowizyjne, profesjonalne radiostacje, czy zestawy hydrauliczne, które umożliwiają usuwanie skutków zdarzeń drogowych). Strażacy w składanych wnioskach ubiegali się także o środki na zakup sprzętu niezbędnego w ratownictwie wodnym czy doposażenie wozów strażackich.

Zobacz również w i.pl: Uroczysta gala programu „Orlen dla strażaków”. Straż pożarna otrzymała dofinansowanie

- Strażacy pełniący służbę w Ochotniczych i Państwowych jednostkach Straży Pożarnej to liderzy lokalnych społeczności, którzy dbają o ich bezpieczeństwo i udzielają pomocy w nagłych sytuacjach. Podejmują także działania o charakterze społecznym, między innymi dzielą się wiedzą z zakresu pierwszej pomocy i edukują najmłodszych. Dla nas to ważna grupa społeczna, która zasługuje na szczególne wsparcie - powiedziała prezes Fundacji Orlen Katarzyna Różycka.

Programy edukacyjne dla dzieci

Orlen inicjuje także specjalne programy edukacyjne skierowanych do dzieci i młodzieży.

Czytaj także tvp.info: Niskie ceny paliw. Ekspert: To efekt kontraktów, które Orlen zawarł kilka miesięcy temu

"Program Bezpieczne Orlęta" czy edukacyjna gra planszowa "Próba Ognia" pozwalają młodym ludziom zdobyć podstawową wiedzę pożarniczą. Od 2019 wsparcie misji strażaków odbywa się także poprzez program kart lojalnościowych, które uprawniają druhów z OSP do korzystania z rabatu na paliwa na stacjach Orlen. Do tej pory wydano ich łącznie prawie 121 tysięcy. Przez cały okres trwania programu, strażacy zatankowali na stacjach Orlen ponad 103 miliony litrów paliw" - pisze w komunikacie koncern.

Czytamy także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk