more_horiz
Gospodarka

340. rocznica zwycięskiej bitwy pod Wiedniem upamiętniona przez NBP monetami kolekcjonerskimi „Odsiecz wiedeńska”

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 10:00
Narodowy Bank Polski 10 października 2023 r. wprowadza do obiegu dwie monety kolekcjonerskie upamiętniające rocznicę tego przełomowego w dziejach Europy wydarzenia – złotą monetę kolekcjonerską o nominale 100 zł oraz srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł – „Odsiecz wiedeńska”.
340. rocznica zwycięskiej bitwy pod Wiedniem upamiętniona przez NBP monetami kolekcjonerskimi Odsiecz wiedeńska
340. rocznica zwycięskiej bitwy pod Wiedniem upamiętniona przez NBP monetami kolekcjonerskimi „Odsiecz wiedeńska”Foto: Mat. promocyjne NBP

W tym roku obchodzimy 340. rocznicę zwycięstwa Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. W operacji wojskowej, nazwanej odsieczą wiedeńską, starły się armia turecka licząca ponad 100 tys. ludzi (ok. 65 tys. osób wzięło udział w walce) oraz wojska polsko-cesarskie (liczące ok. 70 tys. żołnierzy, w tym 27 tys. Polaków).

Złota i srebrna moneta kolekcjonerska

Na awersie złotej monety widnieje wizerunek Jana III Sobieskiego, naczelnego dowódcy w bitwie wiedeńskiej. Król przedstawiony jest w prawym półprofilu, w polskim stroju, zgodnie z wizerunkiem z epoki. Na rewersie umieszczono husarzy w galopie z pochylonymi do ataku kopiami. Postacie upamiętniają decydującą rolę szarży polskiej jazdy.

Awers i rewers złotej monety „Odsiecz wiedeńska” Awers i rewers złotej monety „Odsiecz wiedeńska”

Awers monety srebrnej ukazuje skrzydła husarskie, zaś rewers – stylizowany portret konny Jana III Sobieskiego jako zwycięzcy z chorągwią w lewej i szablą w prawej ręce, powalającego pokonanych wrogów – wizerunek według tablicy pamiątkowej z 1883 r., znajdującej się na ścianie Bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Awers i rewers srebrnej monety „Odsiecz wiedeńska” Awers i rewers srebrnej monety „Odsiecz wiedeńska”

Odsiecz wiedeńska 1683 r. okazała się nie tylko przełomowym wydarzeniem, lecz także jedną z największych operacji wojskowych dla obu biorących w niej udział stron. Walka ta jest przywoływana jako przykład współdziałania chrześcijan przeciwko Osmanom i skutecznej koordynacji wojsk Cesarstwa i Polski.

Głównodowodzący Jan III Sobieski skupił wojska niemal pod bokiem przeciwnika i doprowadził do rozstrzygającej, zgodnej ze staropolską sztuką wojenną bitwy, w której rozbił przeciwnika i uwolnił oblegany od dwóch miesięcy Wiedeń – pisze w folderze poświęconym emisji monet Dariusz Milewski, historyk wojskowości z UKSW.

Rezultatów odsieczy wiedeńskiej było wiele. W 1699 r. zawarty został pokój, którego efektem było wyzwolenie niemal całych Węgier spod jarzma tureckiego. Polsce pokój ten zwrócił Podole i Prawobrzeże, utracone w 1672 r. Unormował stosunki polsko-tureckie.

– Zwycięska batalia 12 września 1683 r. ocaliła stolicę Cesarstwa, przełamała strach przed armią osmańską i zapoczątkowała porozumienie sąsiadujących z Imperium państw chrześcijańskich – podkreśla Dariusz Milewski.

Szczegółowe informacje o nowych monetach kolekcjonerskich NBP

Złota moneta kolekcjonerska:

 • nominał: 100 zł
 • metal: Au 900/1000
 • stempel: lustrzany
 • średnica: 21,00 mm
 • masa: 8,00g
 • brzeg (bok): gładki
 • nakład: do 1 200 szt.

Srebrna moneta kolekcjonerska:

 • nominał: 50 zł
 • metal: Ag 999/1000
 • stempel: zwykły, wysoki relief
 • wymiary: 32,00 x 50,00 mm
 • masa: 62,20 g
 • brzeg (bok): gładki
 • nakład: do 6 000 szt.

Projektant: Sebastian Mikołajczak

Emitent: NBP

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.

.

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o upamiętnianiu ważnych wydarzeń, wspominaniu bohaterów, wybitnych postaci i autorytetów. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi także okazję do rozwijania zainteresowań polską historią, kulturą, nauką i tradycją.

Monety kolekcjonerskie są wykonywane ze złota i srebra, mogą być dodatkowo uatrakcyjnione poprzez dodanie elementów ozdobnych, wykonanych np. z bursztynu, szkła, krzemienia pasiastego czy ceramiki lub też technik dodatkowych – nadruku w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego.

Narodowy Bank Polski zaprasza kolekcjonerów i numizmatyków do szesnastu Oddziałów Okręgowych NBP zlokalizowanych w miastach wojewódzkich oraz do sklepu internetowego NBP: kolekcjoner.nbp.pl.

Plany emisyjne NBP

W październiku 2023 r. numizmatycy i kolekcjonerzy będą mogli wzbogacić swoje zbiory monetą kolekcjonerską upamiętniającą „250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej”, natomiast w grudniu 2023 r. jedną z ostatnich monet z serii kolekcjonerskiej „Skarby Stanisława Augusta” – „August III Sas”. Szczegółowe informacje o zaplanowanych emisjach monet i banknotów kolekcjonerskich na 2023 rok, datach i nominałach znajdują się są na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2023 r.


Artykuł sponsorowany / NBP