Bezpieczeństwo energetyczne. Orlen uruchomił wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Orlen uruchomił wydobycie ze złoża Tommeliten A na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - poinformował koncern. Orlen szacuje, że wydobycie ze złoża da ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.

2023-10-13, 16:13

Bezpieczeństwo energetyczne. Orlen uruchomił wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym
Bezpieczeństwo energetyczne. Orlen uruchomił wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Foto: Shutterstock/nattapon supanawan

Grupa Orlen, poprzez spółkę zależną PGNiG Upstream Norway posiada ponad 42 proc. udziałów w Tommeliten A. Zasoby złoża oceniane są na 120-180 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego udział Orlenu wynosi 50-76 mln baryłek ekwiwalentu ropy, w tym 6-9 mld m sześc. gazu. Pozostali udziałowcy to ConocoPhillips Skandinavia jako operator, TotalEnergies, Var Energi, ConocoPhillips, ENI.

Gaz popłynie Baltic Pipe

Jak zaznaczył koncern, Docelowo produkcja z Tommeliten A będzie prowadzona z wykorzystaniem 11 otworów i dostarczana za pomocą podgrzewanego rurociągu do infrastruktury na koncesji PL 018, skąd po dalszym uzdatnieniu będzie transportowana dalej, m.in. poprzez gazociąg Baltic Pipe do Polski.

"Uruchomienie eksploatacji Tommeliten A oznacza dla Grupy Orlen skokowy wzrost produkcji gazu. Przybliża to nas do realizacji strategicznego celu, jakim jest podwojenie wydobycia w Norwegii do poziomu 6 mld m sześc. gazu rocznie" - podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Orlen największym udziałowcem złoża

Jak dodał, Tommeliten A to jeden z największych projektów inwestycyjnych Grupy Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, nie tylko ze względu na wielkość zasobów, ale także fakt, że Orlen jest największym udziałowcem złoża.

Jak zaznaczył Obajtek, "dzięki dobrej współpracy naszej norweskiej spółki z pozostałymi udziałowcami złoża udało się przyspieszyć rozpoczęcie eksploatacji Tommeliten A o prawie sześć miesięcy".

REKLAMA

Czytaj także tvp.info: Obajtek: Rafineria Gdańska jest pod pełną kontrolą Grupy Orlen

"To duży sukces, który świadczy o wysokich kompetencjach koncernu w realizacji projektów wydobywczych i ma istotne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski" - dodał.

Czytaj także w i.pl: Znamy siedem wstępnych lokalizacji dla „małego atomu”. PKN Orlen stawia na tanią i czystą energię

PGNiG Upstream Norway prowadzi w Norwegii wydobycie na 18 złożach i posiada udziały w 91 koncesjach. Aktualnie zasoby ropy i gazu spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym są szacowane na ponad 346 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. W 2022 r. spółki z Grupy Orlen wyprodukowały ze swoich norweskich złóż 3,5 mld m sześc. gazu.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej