Jak rozwijać innowacje w Polsce?

2023-11-13, 16:00

Jak rozwijać innowacje w Polsce?
W Warszawie odbyła się konferencja Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Horyzont Innowacji". Foto: materiały prasowe NCBR

Kluczem do rozwoju Polski są innowacje. Aby mogły one powstawać potrzebne są nie tylko świetne pomysły, stabilne źródła finansowania, ale także współpraca między nauką, biznesem oraz administracją publiczną. O tych wszystkich aspektach dyskutowano w Warszawie w trakcie konferencji NCBR „Horyzont Innowacji”.

Wydarzenie odbyło się 8 listopada. Była to już trzecia edycja konferencji, organizowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W jednym miejscu zgromadzili się wszyscy ci, którym na sercu leży rozwój nowoczesnych technologii i usług w Polsce.

- To doskonała okazja do takiego dwutorowego działania NCBR. Z jednej strony mamy okazję spotkać się w gronie innowatorów, wynalazców, osób związanych z sektorem nauki i wymienić się ideami, pomówić o szansach i o tym, jak unikać zagrożeń, a z drugiej strony, to okazja, żeby pokazać sukcesy naszych beneficjentów – mówi Piotr Krasiński, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Piotr Krasiński, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Piotr Krasiński, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Debaty i prezentacje

W ramach wydarzenia odbyło się kilkanaście paneli tematycznych, poświęconych m.in. zielonej oraz cyfrowej transformacji, czy sposobom finansowania badań i rozwoju w naszym kraju, w szczególności ze środków Funduszy Europejskich – programów Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. W trakcie konferencji można było także zapoznać się ze stoiskami beneficjentów NCBR, którzy prezentowali swoje projekty, zakończone sukcesem i na własne oczy przekonać się, jak Fundusze Europejskie pomagają przemienić pomysły w działający biznes.

Posłuchaj

O konferencji "Horyzont innowacji", rozwoju nowoczesnych technologii i usług, współpracy nauki i biznesu oraz środkach europejskich opowiadają przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Piotr Krasiński oraz Wojciech Racięcki 14:59
+
Dodaj do playlisty

- Z jednej strony to bardzo innowacyjne sposoby segregowania i odzyskiwania odpadów, a z drugiej to bioniczna proteza, dająca szanse na wysoki poziom sprawności osobom, które straciły całą rękę. To także działania jednej z uczelni, która dzięki środkom z NCBR, dokonała znaczącego postępu w poprawie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami – wymienia Piotr Krasiński.

Kierunek na Zielony Ład

Jednym z tematów poruszanych w trakcie konferencji „Horyzont Innowacji” była kwestia współpracy NCBR z naukowcami i samorządami w obszarze projektów Zielonego Ładu. To odpowiedź Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na wyznawania związane z transformacją ekologiczną i walką ze zmianami klimatycznymi. Uruchomienie działania było możliwe dzięki środkom z Programu Inteligentny Rozwój.  

- Już dziś cała gospodarka transformuje się zgodnie z zasadami Zielonego Ładu. A na czym ta transformacja polega? Na zapewnieniu podstawowych potrzeb ludzi w inny sposób: bez paliw kopalnych, bez śladu węglowego, z uwzględnieniem gospodarki obiegu zamkniętego – wyjaśnia Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (pierwszy z prawej). Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (pierwszy z prawej).

NCBR wyznacza trendy

Projekty związane z Zielonym Ładem są innowacyjne w dwójnasób. Chodzi nie tylko o tematykę i zakres działań, ale także sposób finansowania tych przedsięwzięć. W tym przypadku jest to tzw. formuła zamówień przedkomercyjnych.

- To taka szczególna formuła finansowania prac badawczych, która polega na tym, że po rozmowie z rynkiem i zrozumieniu mega trendów, Narodowe Centrum definiuje wyzwania i określa cel, a następnie wielu wykonawców rywalizuje o to, jak go osiągnąć – mówi Wojciech Racięcki.

W takiej formule powstają m.in. pierwsza w Polsce biometanownia czy ciepłownia oparta o duży magazyn ciepła i wykorzystująca OZE. Środki na te przedsięwzięcia pochodzą z Funduszy Europejskich, z Programu Inteligentny Rozwój.

NCBR
Materiał dofinansowany z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

Polecane

Wróć do strony głównej