Elektrownia jądrowa w Koninie. Sasin: wpisuje się w strategię energetyczną Polski
Planowana elektrownia jądrowa w Koninie-Pątnowie wpisuje się w strategię energetyczną Polski i będzie ważnym elementem krajowego bezpieczeństwa energetycznego - podkreślił na konferencji minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
2023-11-27, 11:01
W minionym tygodniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą dotyczącą budowy w Polsce drugiej elektrowni jądrowej. Wnioskodawcą było PGE PAK Energia Jądrowa. Elektrownia ma powstać we współpracy z koreańską firmą KHNP w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce.
Decyzja ministerstwa pozwala PGE PAK Energia Jądrowa przejść do kolejnego etapu realizacji inwestycji, jakimi są, m.in., badania środowiskowe i lokalizacyjne, przygotowanie studium wykonalności projektu oraz kontynuacja rozmów na temat finansowania inwestycji.
Strategia energetyczna
Szef MAP Jacek Sasin podkreślił na konferencji prasowej, że wydanie decyzji zasadniczej "daje zielone światło, aby ta inwestycja mogła być realizowana". - Ta decyzja (...) potwierdza, że inwestycja jest inwestycją wpisującą się w strategię energetyczną naszego kraju. Będzie stanowić ważny element naszego bezpieczeństwa energetycznego - dodał.
Obecny na konferencji prezes spółki PGE PAK Energia Jądrowa Jakub Rybicki podkreślił, że "na dziś wiemy, że lokalizacja jest perspektywiczna".
REKLAMA
- Przystępujemy do prac już szczegółowych, które pozwolą nam uzyskać dalsze decyzje administracyjne, niezbędne do tego, aby w perspektywie najbliższych pięciu lat wbić pierwsza łopatę - powiedział. Dodał, że "jesteśmy zdeterminowani (...) aby w 2028-2029 roku wbić pierwszą łopatę".
Poinformował, że zgodnie z planami spółki, w przyszłym roku zostanie zawarta umowa o współpracę z KHNP, gwarantująca udział technologiczny jak i kapitałowy.
W połowie sierpnia br. zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa poinformował, że wniosek w sprawie wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańskim dostawcą technologii, firmą KHNP, został złożony do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK.
Siłownia ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.
REKLAMA
Małe reaktory jądrowe
Jacek Sasin zwrócił uwagę na konferencji, że ważnym elementem polskiego projektu atomowego są również małe reaktory. Przypomniał, że wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dotyczącej sześciu małych reaktorów złożyła spółka Orlen Synthos Green Energy.
- W dniu dzisiejszym (poniedziałek - PAP) Ministerstwo Aktywów Państwowych przekaże do Ministra Klimatu i Środowiska opinie zgodnie z wymogiem ustawowym dotyczące tych również tych sześciu inwestycji w małe reaktory jądrowe - poinformował minister.
Posłuchaj
- Budowa drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Minister Moskwa wydała decyzję
- Elektrownie jądrowe w Polsce. Minister Sasin: inwestycje USA i Korei uzupełniają się
- Partnerstwo strategiczne z USA. Minister Moskwa: kwestia bezpieczeństwa energetycznego i energetyki jądrowej
IAR/PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA