Grupa Orlen: terminal LNG przyjął 4,66 mln ton skroplonego gazu w 2023 r.

Do terminala LNG w Świnoujściu w 2023 r. dotarły 62 dostawy skroplonego gazu, to o cztery więcej niż w 2022 roku - podał Orlen, który jest jedynym użytkownikiem terminala, należącego do operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu. 

2024-01-02, 12:33

Grupa Orlen: terminal LNG przyjął 4,66 mln ton skroplonego gazu w 2023 r.
Orlen, który jest jedynym użytkownikiem terminala w Świnoujściu. Foto: Twitter/Gaz-System

W 2022 r. dostaw było 58, o łącznym wolumenie 4,4 mln ton, a w 2021 roku do terminala w Świnoujściu zawinęło 35 metanowców.

Jak poinformował Orlen, skala importu w 2023 r. pozwoliła na pełne wykorzystanie przez spółkę zarezerwowanej w całości przez nią przepustowości polskiego gazoportu.

Najwięcej LNG z USA

Według informacji Orlenu w ubiegłym roku najwięcej, bo 41 ładunków LNG, przypłynęło ze Stanów Zjednoczonych, i były to dostawy zarówno w ramach kontraktów długoterminowych, jak i z rynku spot. 19 transportów przypłynęło z Kataru. Do gazoportu przypłynęło też po jednym transporcie z takich kierunków jak: Trynidad i Tobago oraz Gwinea Równikowa.

"Za nami pierwszy pełny rok niezależności Polski od dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego. LNG potwierdziło w nim swoją rolę jednego z filarów systemu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rekordowa liczba odebranych przez Grupę ORLEN ładunków skroplonego gazu ziemnego to wynik inwestycji, które będą kontynuowane w kolejnych latach. Budowa własnej floty gazowców czy rezerwacja pełnych mocy regazyfikacyjnych w nowym, pływającym terminalu w Zatoce Gdańskiej, to gwarancja stabilnych dostaw do polskich odbiorców oraz istotne wzmocnienie pozycji Grupy w regionie" - oświadczył prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

REKLAMA

Rozwój własnej floty

Jak przypomniał Orlen, koncern rozwija własną flotę metanowców. W październiku 2023 r., w koreańskiej stoczni Hyundai Samho Heavy Industries odbyła się uroczystość nadania imienia dwóm kolejnym jednostkom Grupy - "Święta Barbara" i "Ignacy Łukasiewicz". Dwa pierwsze "Lech Kaczyński" i "Grażyna Gęsicka" obsługują już globalny handel, a w 2023 r. dostarczyły do Polski osiem ładunków LNG o łącznym wolumenie ponad 0,5 mln ton.

Grupa Orlen to spółka akcyjna, multienergetyczny koncern, w którym Skarb Państwa ma 49,9 proc. akcji. Posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, oraz sieci stacji paliw w Polsce, w Niemczech, w Czechach oraz na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Zarządza segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej