"Skrócenie czasu podróży, komfort i bezpieczeństwo". Dworzec autobusowy w Lublinie otwarty dla podróżnych
Nowoczesny dworzec w Lublinie jest już otwarty dla mieszkańców. Inwestycja połączy 16 gmin. Będzie centrum przesiadkowym regionu. Wpłynie na wzrost zatrudnienia, w tym również łatwości dojazdów dla osób kształcących się - Lublin to miasto uniwersyteckie, w którym kształci się 5 tysięcy studentów z całego świata.
2024-01-12, 16:08
Budowę dworca sfinansowały środki z funduszy europejskich w wysokości ponad 195 milionów złotych, co stanowi blisko 2/3 całej wartości inwestycji, która wyniosła 340 milionów złotych.
Ważny węzeł komunikacyjny
Otwarty dworzec to długo wyczekiwane przez mieszkańców regionu, nowoczesne i największe centrum komunikacyjne dla miasta Lublin i województwa lubelskiego. To węzeł komunikacyjny, który połączy transport wewnętrzny miasta z transportem regionalnym i dalekobieżnym.
W wyniku realizacji projektu przewiduje się znaczący wzrost liczby przewozów komunikacją miejską - aż do ok. 4 milionów osób rocznie. Wzrośnie także liczba pojazdów korzystających z miejsc postojowych "Park&Ride" - do ponad 30 tysięcy rocznie oraz rowerzystów użytkujących miejsca postojowe "Bike&Ride" - do ponad 6 tysięcy rocznie. Dodatkowo, oczekuje się spadku emisji gazów cieplarnianych o 170,35 ton równoważnika CO2 rocznie.
Krótszy czas podróży
Inwestycja to konkretne korzyści dla mieszkańców - skrócenie czasu podróży, komfort i bezpieczeństwo. Lepsza komunikacja oznacza zwiększenie zatrudnienia i wzrost ekonomiczny regionu.
REKLAMA
Dworzec Metropolitarny w Lublinie to przykład nowoczesnego budownictwa. Wyróżnia się innowacyjnymi i ekologicznymi rozwiązaniami. W jego konstrukcji wykorzystano gruntowe pompy ciepła do ogrzewania, a innowacyjna koncepcja "budynku w budynku" ze szklaną ścianą o niskim współczynniku przenikania ciepła znacząco zmniejsza zużycie energii.
Dodatkowo dworzec ma zainstalowany zielony dach z panelami fotowoltaicznymi, system odzyskiwania deszczówki, a do zagospodarowania terenu wokół użyto antysmogowej kostki brukowej.
Kompleksowa modernizacja
Inwestycja to nie tylko budowa dworca, ale także kompleksowa modernizacja infrastruktury komunikacyjnej regionu.
Powstał nowy układ drogowy, perony autobusowe, miejsca postojowe, parkingi, w tym podziemny parking dla samochodów Park&Ride, miejsca postojowe dla rowerów, ścieżki rowerowe, oświetlenie, monitoring oraz instalacje Hotspot. Cała przestrzeń jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
REKLAMA
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Dworzec metropolitalny w Lublinie powstał w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Istotą tego instrumentu jest powierzenie stowarzyszeniom samorządów lokalnych, skupionych wokół miasta wojewódzkiego, w tym przypadku Lublina, wpływu na wybór i realizację projektów służących mieszkańcom całego obszaru funkcjonalnego miasta.
Takie projekty są przygotowywane przez samorządy lokalne, współpracujące w ramach stowarzyszeń. Są finansowane z programów regionalnych, ale także krajowych.
Zobacz również:
Budowa dworca rozpoczęła się w 2017 roku, a zakończyła się pod koniec zeszłego roku. Samorząd Lublina zrealizował inwestycję dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
REKLAMA
Aleksander Pszoniak/PR24/akg
REKLAMA