Inwestycyjne cele Gaz-Systemu. Firma ujawnia tegoroczne plany

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.

2024-01-27, 12:10

Inwestycyjne cele Gaz-Systemu. Firma ujawnia tegoroczne plany
Terminal LNG w Świnoujściu jest elementem zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego.Foto: Terminal LNG/Twitter

Cele inwestycyjne Gaz-Systemu na rok 2024 to przede wszystkim, jak wskazała spółka, zakończenie rozbudowy istniejącego terminalu LNG w Świnoujściu. podkreśliła, że rozbudowa umożliwi dostarczenie do krajowego sytemu przesyłowego 8,3 mld m sześc. gazu rocznie. Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu to 6,2 mld m sześc. rocznie.

Pływający terminal

Jako kolejną ważne zadanie w 2024 r. operator wymienił prace dotyczące terminala FSRU w Zatoce Gdańskiej, którego budowa ma podnieść bezpieczeństwo energetyczne Polski. Pływający terminal ma być kolejnym, nowym źródłem dostaw gazu o zdolności regazyfikacyjnej wynoszącej 6,1 mld m sześc./r.

Zobacz także:

- W 2024 r. planowana jest kontynuacja prac projektowych dla części morskiej oraz realizacja prac przygotowawczych dla części lądowej, w ramach której powstać ma gazociąg o długości 250 km - poinformował Gaz-System, dodając, że gazociąg ma umożliwić rozprowadzenie gazu z rejonu Gdańska do centralnej Polski i dalej. - Oddanie do użytkowania całej inwestycji planowane jest w perspektywie 2027/2028 roku - wskazała spółka.

Wzrost potencjału krajowego systemu przesyłowego

Operator zwrócił też uwagę na inwestycje w ramach planu połączenia Krajowego Systemu Przesyłowego z Systemem Gazociągów Tranzytowych (STG). Zapewni to wzrost potencjału krajowego systemu przesyłowego gazu oraz pozwoli na włączenie do systemu przesyłowego infrastruktury, która była dotąd wykorzystywana jedynie do tranzytu paliwa przez terytorium Polski. - W ujęciu ogólnokrajowym oznacza to poprawę efektywności i elastyczności dostaw gazu - stwierdziła spółka.

REKLAMA

System Gazociągów Tranzytowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to częścią mierzącego około 4000 km gazociągu Jamał-Europa, który do końca kwietnia 2022 r. tłoczył rosyjski gaz do Polski i na Zachód Europy.

Zastąpienie węgla gazem 

Spółka przypomniał, że prowadzi też program Coal2Gas, którego głównym celem jest stworzenie możliwości zastąpienia węgla gazem ziemnym w przedsiębiorstwach elektroenergetycznych, ciepłowniczych, co pozwoli na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i gazów cieplarnianych do atmosfery.

Czytaj również:

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.

IAR/PAP/PR24/akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej