Nowelizacja funduszu sołeckiego: będzie można łączyć środki
Rząd chce znowelizować ustawę o funduszu sołeckim, okreslającą zasady dysponowania środkami, którymi dysponuje sołectwo na własne cele. Nowelizacja pozwoli m.in. na łączenie funduszy sołeckich kilku gmin.
2013-12-19, 07:58
Posłuchaj
Prawie 2200 polskich gmin jest uprawnionych do tworzenia Funduszy Sołeckich. Z tej możliwości korzysta 57% z nich. Fundusze Sołeckie to na ogół nieduże kwoty, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Często jednak te pieniądze pobudzają inicjatywę mieszkańców wsi i sprzyjają powstawaniu inwestycji, ułatwiających życie lokalnym społecznościom. Ustawa o Funduszu Sołeckim weszła w życie w 2009 roku. Teraz rząd proponuje jej nowelizację.
Jak wyjaśnia senator Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Fundusz Sołecki to część budżetu gminy, wyodrębniona na cele, które realizuje sołectwo. Realizuje poprzez decyzje zebrania wiejskiego.
Fundusz jest fakultatywny, czyli Rada Gminy może, ale nie musi go uchwalić. Do końca marca uchwala go lub nie. Jeżeli uchwali, to w lipcu wójt, burmistrz lub prezydent przekazuje informację jakiej wysokości jest Fundusz, bo on zależy od zasobności gminy i od liczby mieszkańców.
REKLAMA
Następnie sołtys zwołuje zebranie, które podejmuje decyzję, co w roku następnym będzie realizowane z tego Funduszu. Gmina ma prawo zwrócić się do budżetu o zwrot 10, 20 lub 30 proc. wydanych z funduszu środków, w zależności od zasobności gminy.
W ubiegłym roku na kontach funduszy sołeckich, uchwalonych przez 57 proc. gmin zebrano ok. 260 mln zł. W poszczególnych przypadkach to jest od kilku do 30 tysięcy zł w jednej wiosce. Jak mówi senator, podstawową zaletą Funduszu jest to, że budzi aktywność mieszkańców, ze buduje tzw. kapitał społeczny. Ludzie, którzy uwierzą w siebie, są gotowi do działań także i poza Funduszem – podkreśla senator Niewiarowski.
Nowelizacja proponowana przez rząd wprowadza wiele zmian. Jedna z nich jest zezwolenie na wykorzystanie środków z funduszy sołeckich przez kilka wiosek. - Szczególnie często ten postulat jest powtarzany w małych wioskach, które czasem nie mają świetlicy, czasem boisko jest zbyt dużą inwestycją dla jednaj wsi – mówi senator Niewiarowski.
Najistotniejsza chyba zmiana, z punktu widzenia budżetu gmin, to ta, że gminy mogą zwracać się o zwrot kosztów do budżetu państwa i tutaj te widełki mają się zmienić.
REKLAMA
- W rządzie trwa dyskusja już jakiś czas i obecnie jest podjęta decyzja, że zwrot będzie zwiększony. Nie będzie to 10, 20, 30 proc., ale 20, 30, 40 proc. całego Funduszu – mówi senator.
Prace nad projektem znowelizowanej ustawy o Funduszu Sołeckim trwają. Rząd jeszcze go nie przyjął. Obecnie analizuje się, jakie długofalowe efekty mogłyby przynieść proponowane zmiany.
Elżbieta Mamos
REKLAMA