Po co nam elektrownia atomowa? Żeby eksportować prąd

Polska chce być eksporterem energii, nie zrezygnuje z wykorzystania węgla, ale ograniczy emisję CO2 – tak ministerstwo gospodarki tłumaczy szczegóły Planu Energetyki Jądrowej.

2014-01-29, 12:12

Po co nam elektrownia atomowa? Żeby eksportować prąd
Minister gospodarki Janusz Piechociński wyjaśnił, że głównym celem administracji państwowej jest zapewnienie Polakom taniego prądu. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przekonuje do energii jądrowej./IAR/
+
Dodaj do playlisty

Minister gospodarki Janusz Piechociński wyjaśnił, że głównym celem administracji państwowej jest zapewnienie Polakom taniego prądu.

Polska chce być eksporterem energii elektrycznej

Wicepremier powiedział, że chcemy być eksporterem netto prądu w Europie. W tym celu do roku 2030 powinniśmy zwiększyć moc wytwórczą z 33 do 44 tysięcy megawatów.

Program polskiej energetyki jądrowej przyjęty. Ma ewaluować

Polska jednak nie zrezygnuje z węgla

Pełnomocnik rządu do spraw energii atomowej, Hanna Trojanowska wyjaśnia, że inwestycja w tę energię nie oznacza rezygnacji z innych źródeł. Jej zdaniem, w polskiej energetyce jest miejsce zarówno dla „wysokosprawnych” technologii węglowych, odnawialnych źródeł energii jak i atomu.

REKLAMA

Grad zgłasza gotowość do działania

Prezes PGE EJ1 Aleksander Grad powiedział IAR, że po decyzji rządu będzie można przystąpić do konkretnych działań. Jutro w Gdańsku spółka podpisze umowę o współpracy z samorządem województwa pomorskiego oraz z gminami Choczewo, Gniewino i Krokowa. Do 17 lutego czeka na oferty potencjalnych inżynierów kontraktu.

Do 2016 poznamy lokalizacje i technologię

Według informacji ministerstwa gospodarki, do końca 2016 roku mamy poznać lokalizację elektrowni i technologię, w której zostanie ona wykonana. W ciągu kolejnych dwóch lat ma powstać projekt techniczny.

Do 2024 r – powstanie pierwszy blok

Do 2024 roku obiekt ma zostać wybudowany, a pierwszy blok podłączony do sieci. Do 2035 roku ma zakończyć się budowa drugiej elektrowni atomowej.
Według ostatnich badań, na które powołuje się ministerstwo gospodarki połowa Polaków popiera energię atomową. 42 procent osób jest przeciwnych energii z atomu, a niezdecydowanych jest 8 procent.

jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej