Festiwal BOSS, czyli jak słuchać rynku, aby zarobić

Do 10 kwietnie w Warszawie trwać będzie XI. edycja Festiwalu BOSS, jednej z największych w Polsce imprez biznesowych, poświęconych tematyce przedsiębiorczości w Polsce.

2014-04-02, 19:52

Festiwal BOSS, czyli jak słuchać rynku, aby zarobić
Młody biznesmen. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Festiwal BOSS to 250 prelegentów, którzy w 16 miastach na ponad 35 uczelniach wyższych mówią o kulisach, tajemnicach, problemach i nadziejach biznesu w Polsce. /Dominik Olędzki, PR24/
+
Dodaj do playlisty

Festiwal BOSS, to 250 prelegentów, w tym wielu znanych biznesmenów i ludzi nauki,  którzy w 16 miastach na ponad 35 uczelniach wyższych mówią o kulisach, tajemnicach, problemach i nadziejach biznesu w Polsce. Organizatorzy oceniają, że wysłucha ich ponad 20 tys. studentów.

Warto posłuchać Bońka

Twarzami trwającego do 16 kwietnia Festiwalu, będą m. in. Prezes Business Centre Club Marek Goliszewski, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, Prezes Grupy Integer.pl Rafał Brzoska, założyciel Pizzaportal.pl Lech Kaniuk oraz Prezes fundacji Polska Przedsiębiorcza i współzałożyciel Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości Dariusz Żuk.

Pierwsza edycje tej biznesowej imprezy poświęcone były tematyce przedsiębiorczości, a dziś po ponad dekadzie zagadnienia poruszane w ramach festiwalu koncentrują się wokół takich haseł jak ROZWÓJ, KARIERA I SUKCES.

Jak słuchać rynku

– Skupiamy się na rozwoju. To de facto podkreśla w jaki sposób człowiek dąży dalej, i co osiąga - bo jeżeli zatrzymuje się, to oznacza, że nie słucha tego w jaki sposób zmienia się rynek - a o to chodzi w biznesie – mówił na antenie PR24  Sławomir Olejnik, Prezes Studenckiego Forum BCC.

REKLAMA

Jak zdobyć konkretne umiejętności i zyskać inspiracje

W trakcie festiwalu oprócz wykładów, odbędą się warsztaty, które skupiają się na rozwoju umiejętności miękkich, szkolenia, spotkania inspirujące – na które zapraszane są osoby, które oprócz tego, że prowadzą biznesy, to również są świetnymi mówcami i mogą zainspirować młodych ludzi do działania.

Festiwal BOSS skierowany jest nie tylko do osób, które myślą o własnym biznesie, ale również dla młodych ludzi – w szczególności studentów – jak przekonują organizatorzy - oferta programowa festiwalu jest bardzo bogata i pozwala poszerzać horyzonty.

Bariery prawne w rozwoju inwestycji – dowiedz się jak ich unikać

Jeden z wykładów w ramach Festiwalu Boss, poprowadzi Jacek Piecha, Prezes Instytutu Wspierania Rozwoju Inwestycji.

Jak przekonywał w Polskim Radiu 24 – tych barier jest bardzo dużo i dzisiaj Polska nie jest krajem do prowadzenia biznesu. Prowadzący działalność gospodarczą napotykają na szereg barier, których często bez pomocy prawników,  nie są w stanie przejść.

REKLAMA

Założenie działalności gospodarczej faktycznie jest już łatwiejsze, jednak dopiero później pojawia się wiele przeszkód.

Jedną z nich jest skomplikowany system podatkowy – problem z nim mają zarówno osoby fizyczne, jak i spółki. –Jeżeli ktoś nie jest prawnikiem, to ma sporo problemów – a to nie głównie prawnicy zakładają działalności – komentował Piecha.

Innymi barierami w rozwoju inwestycji są te związane z szeregiem uregulowań administracyjno-prawnych, które przy działalności inwestycyjnej – w szczególności w przypadku inwestycji infrastrukturalnych – stanowią duży problem. Jacek Piecha zaznaczał, że tam gdzie prawo jest skomplikowane, tam zawsze jest pole do nadużyć – a to może utrudniać realizację inwestycji.

Skomplikowane regulacje prawne podcinają skrzydła inwestorom

Przygotowanie wszystkich wymaganych prawem zezwoleń potrzebnych do realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii – jak np. farmy fotowoltaicznej, może zająć w Polsce nawet 5-6 lat.

REKLAMA

Inwestorzy napotykają na bariery związane z przyłączeniem do sieci, czy z zakresu planowania zagospodarowania przestrzennego. – Znam spółkę, która otrzymała dotację na taką inwestycję z Unii Europejskiej, jednak jej prezes zastanawia się, czy odebrać przyznane pieniądze – mówił prezes IWRI.

Inwestor ma wątpliwości, ponieważ czeka na niego więcej utrudnień, niż udogodnień. Instytut Wspierania Inwestycji przygotowuje „raport deregulacyjny”, w którym zaprezentowany zostanie obecny stan przepisów i to jak bardzo utrudniają one inwestycje.

Druga część raportu ma wskazać prak­ty­czne możli­wości zas­tosowa­nia mech­a­nizmów znanych w wielu państ­wach na świecie dla tworzenia prost­szego prawa.

Edukacja biznesowa

Festiwal stwarza jedyną, tak unikalną, a zarazem kompleksową ofertę edukacyjną o tematyce biznesowej, dopasowaną do potrzeb panujących na rynku.  Jest to przestrzeń, w której stykają się ludzie z różnorodnych światów, branż i grup interesów. XI. edycja Festiwal BOSS w Warszawie potrwa do 10 kwietnia, ale odwiedzi również inne miasta. Warsztaty, wykłady i szkolenia odbywać się będą na różnych uczelniach.

REKLAMA

Dominik Olędzki

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej