Po studiach ma być łatwiej o pracę
Za parę tygodni maturzyści będą wybierać uczelnie, na których chcą spędzić kilka najbliższych lat. Walka o studentów będzie coraz bardziej zacięta, bo niż demograficzny już daje o sobie znać i część szkół wyższych wypadnie z obiegu.
2014-04-05, 17:30
Posłuchaj
Uczelnie, a jest ich w Polsce ponad 460 (z czego 326 to szkoły niepubliczne) mają nie tylko przekazywać studentom wiedzę, choć jest to ich główne zadanie, ale także pomóc im wejść na rynek pracy.
W praktyce to sami studenci muszą zadbać o to, by już w czasie nauki zdobywać zawodowe doświadczenie.
Więcej szans na zdobywanie doświadczenia
Sytuacja ta ma się zmienić po nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Przepisy nowelizacji zakładają zwiększenie szans studentów i absolwentów na rynku pracy. Przewidują m.in. obowiązkowe 3-miesięczne praktyki na studiach o profilu praktycznym. Wprowadzony ma też być ogólnopolski system monitorowania losów zawodowych absolwentów w oparciu o dane pochodzące z ZUS.
Zmiany w dobrym kierunku
Jedną z najważniejszych zmian idących w dobrym kierunku, które zostały już przyjęte, było wprowadzenie trzy lata temu krajowych ram kwalifikacji. Czy tegoroczni maturzyści odczują już ich działanie?
- Mają one znaczenie dla maturzystów, bo posługują się opisem tzw. efektów kształcenia - mówi prof. Ewa Chmielecka z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. A to z kolei bardzo ułatwia porównywanie wiedzy, umiejętności i kompetencji. - Edukacja i działalność zawodowa opiera się dziś na wielkiej mobilności, co oznacza, że dorobek studenta czy absolwenta będą też oceniać zagraniczni pracodawcy - wyjaśnia prof. Chmielecka.
Wiedza jest tylko częścią tego, co potrafimy
Jednym z najważniejszych zadań wyższych uczelni jest przygotowanie absolwentów do dobrego uczestniczenia w rynku pracy. Zależy jednak, co przez te umiejętności rozumiemy. - Nader często są one traktowane zbyt wąsko, jako ścisłe dostosowanie do zawodu lub stanowiska pracy komentuje prof. Ewa Chmielecka. A studenci powinni zdobywać umiejętności, które pozwolą im wielokrotnie zmieniać miejsca zatrudnienia a nawet zawód.
REKLAMA
Grażyna Raszkowska
REKLAMA