Euroazjatycka Unia Gospodarcza (EUG): Kazachstan, Rosja oraz Białoruś razem
Prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu podpisali umowę o utworzeniu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Ceremonia odbyła się w Astanie, stolicy Kazachstanu.
2014-05-29, 17:47
Posłuchaj
Przygotowania do podpisania 600 stronicowego dokumentu trwały kilka lat. Jeszcze w czwartek, na kilka godzin przed złożeniem podpisów prezydenci uzgadniali drobne szczegóły porozumienia. W opinii prezydenta Rosji Władimira Putina Euroazjatycka Unia Gospodarcza będzie jednym z najbardziej liczących się na świecie partnerów gospodarczych. - Wspólnie tworzymy dziś silne centrum rozwoju gospodarczego i ogromny rynek, skupiający ponad 178 milionów ludzi - dodał Putin. Prezydent Rosji przypomniał też, że nowa Unia dysponuje 20 procentami światowych zapasów gazu i 15 procentami ropy naftowej.
Unia Europejska bis
EUG powstanie 1 stycznia 2015 roku na bazie Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego, dwóch struktur integracyjnych tworzonych przez te trzy kraje. Będzie ona otwarta na inne państwa. Swój akces zgłosiły już Armenia i Kirgistan. Doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. integracji gospodarczej Siergiej Głazjew w środę wyraził nadzieję, że przystąpi do niej też część Ukrainy.
Rosja, Białoruś i Kazachstan wytwarzają razem 4 proc. światowego PKB.
Swoboda przepływu towarów, kapitału i ludzi
Podpisanie dokumentu nastąpiło w stolicy Kazachstanu na posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej, kierowniczego organu Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego.
Traktat zobowiązuje jego sygnatariuszy do zapewnienia swobodnego przepływ towarów, usług, kapitałów i siły roboczej. Strony zobowiązały się również do prowadzenia uzgodnionej polityki w kluczowych sektorach gospodarki - energetyce, przemyśle, rolnictwie i transporcie.
Wspólna polityka gospodarcza
Rosja, Białoruś i Kazachstan będą też prowadzić jednolitą politykę makroekonomiczną, antymonopolową, walutową i finansową. W dokumencie nie wspomina się o wprowadzeniu wspólnej waluty. Zakłada on natomiast, że wspólny megaregulator finansowy powstanie do 2025 roku. Także w 2025 roku mają powstać wspólne rynki gazu ziemnego i ropy naftowej.
Traktat przewiduje, że siedzibą organów kierowniczych EUG będzie Moskwa, sądu - Mińsk, a regulatora rynku finansowego - Astana.
Nic nowego?
REKLAMA
W ocenie cytowanego przez dziennik "Wiedomosti" analityka Aleksandra Knobela - Utworzenie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej faktycznie nie wnosi niczego nowego, gdyż większość norm funkcjonuje już w ramach Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego". "Utworzenie Unii to posunięcie polityczne - oświadczył rosyjski analityk.
IAR, PAP, Abo
REKLAMA