GMSA Moblile Asia Expo 2014 po polsku

Polska moda i myśl technologiczna podbiła Szanghaj - co przedstawili Polacy na targach GMSA Moblile Asia Expo 2014 w Szanghaju?

2014-07-02, 16:50

GMSA Moblile Asia Expo 2014 po polsku
Szanghaj, Chiny. Foto: fot. SXC

Posłuchaj

Aleksander Kwiatkowski, ekonomista, twierdzi, że udało się nam zaskoczyć publiczność w Szanghaju. /Program 1, Hanna Uszyńska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Technologie mobilne w ostatnich latach szturmem zdobywają rynki i użytkowników. Widać to było wyraźnie na jednych z największych targów, poświęconych tej gałęzi nauki i przemysłu, które odbyły się w czerwcu w Szanghaju - GMSA Moblile Asia Expo 2014. Nasz kraj na tych targach osiągnął sukces. Zaprezentowaliśmy futurystyczną kolekcję mody, inspirowaną produktami mobilnych technologii.

Co ma wspólnego technologia mobilna i moda?

Aleksander Kwiatkowski, ekonomista, twierdzi, że udało się nam zaskoczyć publiczność w Szanghaju. - Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, że technologie rozwijano w laboratoriach, a z drugiej strony mieliśmy grupę designerską, która tworzyła naszą rzeczywistość. W tej chwili doszliśmy do takiego momentu, że ta grupa, która siedzi w laboratoriach, nagle stworzyła pewne materiały, pewne gadżety, z którymi zaczynamy żyć na co dzień. Np. mamy materiał, z którego można uszyć sukienkę i ładować akumulatory baterii, idąc sobie w ładny słoneczny dzień. Pierścionki czy kolczyki możemy zastępować np. różnego rodzaju czujnikami czy elementami, które dbają o nasze zdrowie lub informują dokąd idziemy. To jest praca dla designerów, aby to wszystko połączyć. Zaczęła się tworzyć nowa moda futurystyczna. Np. mamy strój dzienny, a kiedy idziemy na imprezę, to naciskamy guzik i kreacja zmienia się sama w kreację wieczorową. Pokaz kreacji stworzonych przez Michała Starosta otwierał całą wystawę w Szanghaju.

Jak wygląda ten zwykły rynek mobilnych technologii?

Jeśli chodzi o świat, to nie jest aż taka przyszłość, bo technologie są już gotowe. Jak mówi Aleksander Kwiatkowski: - Wierzę, że nasi rządzący zobaczą, że jest to bardzo dobry kierunek rozwoju i zaczną coś robić, abyśmy nie byli w tyle, ale abyśmy wybiegli nieco do przodu. Mamy na to szanse, jesteśmy dostrzegani, musimy po prostu w to uwierzyć. W Szanghaju byliśmy numer 1, jeśli chodzi o kreacje, z „palmą przyszłości”. Z tworzeniem samych technologii jest ciężko, bo są to ogromne inwestycje przez długie lata. Z drugiej jednak strony mamy dobrych designerów. To co stworzyli zostało bardzo docenione. Było to ładne, praktyczne i zawierało najnowsze technologie na świecie.

Co ciekawe, pierwsza sukienka zbudowana z baterii słonecznych zaprojektowana została w 1966 roku. Dzisiaj moda high-tech, bo tak się o niej mówi, jest znacznie bardziej zaawansowana, wykorzystuje najnowsze odkrycia chemii, informatyki, inżynierii lotniczej, a nawet motoryzacji.

REKLAMA

Hanna Uszyńska, ula

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej