Czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu?

2014-07-04, 14:05

Czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu?
. Foto: Fot.: Glow Images

Społeczna odpowiedzialność biznesu w przypadku małych lokalnych instytucji finansowych to coś więcej niż działalność dobroczynna. To budowanie partnerskich relacji z miejscową społecznością i wzajemne korzyści.

Posłuchaj

Jak pomóc „małym ojczyznom” - zaangażowanie polskich instytucji finansowych we wspieranie lokalnych społeczności - raport i konferencja Instytutu Jagiellońskiego. / Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Tak wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego pt. „Dobre partnerstwo – teoria a praktyka: jak instytucje finansowe budują współpracę na rzecz lokalnych społeczności? Głównie odnosi się to do banków spółdzielczych i SKOK-ów.

Jak mówi Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich: - Dla instytucji finansowych jest to zarówno poprawa własnego wizerunku jak i wewnętrzne przekonanie o tym, że tak trzeba działać. Jeśli mowa o bankach spółdzielczych czy o SKOK-ach, to ze względu na strukturę właścicielską stanowią one odzwierciedlenie społeczności lokalnej. Jest to sytuacja, gdy społeczność lokalna działa na rzecz samej siebie.

Użyteczność, nie zysk

Działalność instytucji często przydaje się lokalnym społecznościom, a nie jest opłacalna dla nich samych.

Przykładem jest udostępnienie bankomatu dla społeczności lokalnej – twierdzi Grzegorz Kubalski. - Sytuacja w bardzo wielu rejonach Polski, położonych bardziej peryferyjnie, jest z punktu widzenia mieszkańców dużych miast wręcz trudna do wyobrażenia. Czasami w promieniu kilku czy kilkunastu kilometrów jest np. tylko jeden bankomat, który często należy do lokalnego banku spółdzielczego. Tego typu punkt jest niezbędny, żeby można było pobrać pieniądze, które w przypadku osób zatrudnionych zazwyczaj nie są wypłacane w gotówce tylko przekazywane na konto. Bardzo wiele lokalnych punktów handlowych jeszcze nie obsługuje płatności kartami kredytowymi czy płatniczymi. Jest to więc bardzo potrzebne dla społeczności lokalnej, a niekoniecznie jest z punktu widzenia czysto finansowego opłacalne.

Druga kwestia są to konta zakładane dla podopiecznych pomocy społecznej. Oni często nie spełniają wymogów, które by dawały im możliwość założenia konta. Jeśli taką możliwość będą mieli, to konto wiąże się z dość wysokimi opłatami i pomocą lokalnej instytucji finansowej. Bardzo istotne jest by stworzyć możliwość bezpłatnego bądź relatywnie taniego założenia takiego konta.

Instytucje finansowe często finansują przedsięwzięcia lokalne, fundują stypendia, remontują szkoły. Rozwój społeczności lokalnych byłby wolniejszy czy wręcz niemożliwy, gdyby nie taka współpraca.

Wspólnota to istota

Według Grzegorza Kubalskiego, czy gmina czy powiat to nie są wyłącznie władze, to jest cała wspólnota zamieszkująca dany teren. Wspólnota na szczeblu powiatowym ma zaspokajać wszystkie swoje lokalne potrzeby. Te potrzeby są związane nie tylko z kontaktami z administracją lecz również z zaspokajaniem pewnych potrzeb społecznych, a także związanych z dostępem do instrumentów finansowych i instytucji finansowych.

Lokalne instytucje finansowe działają też długofalowo, a nie od akcji do akcji, jak to się dzieje często w przypadku dużych banków  komercyjnych.

Aleksandra Tycner, ula

Polecane

Wróć do strony głównej