PGE rozmawia z samorządami ws. elektrowni jądrowej

Trwają negocjacje dotyczące przyszłej współpracy inwestora pierwszej polskiej elektrowni jądrowej PGE EJ1 z samorządami Gniewina, Choczewa i Krokowej, które krytykują przebieg przygotowań do inwestycji i domagają się od tej spółki rekompensaty finansowej.

2014-07-11, 08:35

PGE rozmawia z samorządami ws. elektrowni jądrowej
Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A w Bełchatowie. Foto: Krzych.w/CC/Wikipedia

Na terenie gmin Gniewino, Choczewo i Krokowa na Pomorzu znajdują się dwie badane obecnie lokalizacje elektrowni: "Żarnowiec" i "Choczewo".
Rady trzech gmin w przyjętym pod koniec maja stanowisku uznały, że dotychczasowy sposób prowadzenia procesu przygotowawczego do budowy elektrowni powoduje negatywne konsekwencje dla rozwoju gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa.

Co dostaną gminy?

Zapowiedziały, że warunkiem dalszego angażowania się samorządów we współpracę z inwestorem jest prawnie wiążące uregulowanie kwestii rekompensaty strat poniesionych przez gminy w terminie nie późniejszym niż 30 lipca 2014 r..
Prezes spółki PGE EJ1 Jacek Cichosz przyznał, że wyzwaniem jest stawiane przez gminy ultimatum i określone oczekiwanie rekompensat. Tłumaczy, że PGE EJ 1 jako spółka celowa, i jeden z wielu uczestników Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, której zadaniem jest przygotowanie i realizacja projektu nie ma podstaw do wypłat rekompensat za ewentualne utracone korzyści wynikające z długotrwałej procedury przygotowywania inwestycji" - wyjaśnił. - Długi czas niezbędny na realizację prac przygotowawczych i uzyskiwanie wymaganych decyzji administracyjnych jest wpisany w charakter projektów budowy elektrowni jądrowych - dodał.

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej