Będą zmiany podatkowe dla rzemieślników

Związek Rzemiosła Polskiego pozytywnie ocenia zaproponowane przez zespół ekspercki przy kancelarii prezydenta propozycje zmian w ordynacji podatkowej i w ustawach o podatkach dochodowych. O zmianach i wprowadzanych przez nie ułatwieniach dla małych firm mówi Elżbieta Lutof, ze Związku Rzemiosła Polskiego w rozmowie z Elżbietą Mamos.

2014-08-04, 20:53

Będą zmiany podatkowe dla rzemieślników
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O zmianach w Ordynacji Podatkowej i wprowadzanych przez nie ułatwieniach dla małych firm mówi Elżbieta Lutof, ze Związku Rzemiosła Polskiego w rozmowie z Elżbietą Mamos.
+
Dodaj do playlisty

– Ostatnie propozycje z jakimi się zapoznaliśmy dotyczyły głównie prawa podatkowego, w tym Ordynacji i podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych – mówi ekspertka. –  Zmian nie jest dużo, ale są one bardzo ciekawe i korzystne dla przedsiębiorców – podkreśla Lutof.

Najważniejsza nowela dotyczy rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika – taką zmianę proponuje Ordynacja Podatkowa. – To bardzo ważne dla wszystkich firm – mówi ekspertka.

Rzemieślnikom z kolei zależy szczególnie na uwzględnieniu ich postulatów aby przepis wprowadzony w 2013 r. i dotyczący kasowego rozliczenia kosztów w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych został zniesiony.

– Obecnie, jeśli przedsiębiorca spóźnia się z płatnością, to musi wyksięgowywać z kosztów swoich tą kwotę, czyli podwyższać sobie dochód, do czasu, kiedy nie zapłaci. Podobna zasada – analogiczna, nie obowiązuje po stronie przychodów – gdy przedsiębiorcy ktoś nie płaci, nie może zrobić umniejszenia po stronie przychodów – mówi ekspertka.

REKLAMA

Jak podkreśla, przedsiębiorstwa rzemieślnicze prowadzą uproszczoną księgowość w postaci księgi przychodów i rozchodów – tam nie ma instrumentów, które by zapewniały dokładną ewidencję płatności, – stąd cieszy nas podjęcie tego tematu przez Kancelarie prezydenta – mówi Lutof.

Rzemieślnicy postulują ponadto aby w większym stopniu udostępniać interpretacje podatkowe – aby w ciągu 30 dni publikować je na stronie ministra finansów.

Elżbieta Mamos, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej