Kilkanaście europejskich banków miało oblać stress-testy
Europejski Bank Centralny poddał 130 banków sprawdzianowi na wypadek powtórki z kryzysu finansowego z 2008 roku. 11 z nich miało je oblać - wynika z nieoficjalnych doniesień mediów. Oficjalne wyniki EBC ogłosi w niedzielę.
2014-10-24, 15:11
Posłuchaj
- Nawet jeśli okaże się, że doniesienia są prawdziwe, to polscy klienci spółek-córek banków, które źle wypadły w stress-testach, nie powinni się obawiać szybkiej reakcji zagranicznych banków spółek-matek - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Tchorek z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Ratuje nas to, że nas system bankowy pozostaje bardzo dobrze dokapitalizowany, jest konserwatywnie zarządzany, jeżeli chodzi o standardy ryzyka, co pozwoliło nam stosunkowo łatwo przejść przez kryzys. Ostatnie lata są rekordowe, jeśli chodzi o wyniki polskich banków – mówi Tchorek.
Stress-testy EBC mają pokazać, czy banki strefy euro posiadają odpowiedni kapitał w stosunku do udzielanych kredytów, czy prawidłowo oceniają ryzyko. Przegląd jest dokonywany wraz z nową instytucją europejską - Jednolitym Mechanizmem Nadzorczym.
Polska nie zdecydowała się jeszcze przystąpić do unii bankowej
Unia bankowa ma chronić stabilności finansowej i minimalizowanie kosztów bankructw banków. Tworzą Europejski Bank Centralny i nadzory krajowe z państw UE - zarówno ze strefy euro, jak i dobrowolnie spoza tej strefy. Polska nie podjęła decyzji o przystąpieniu do unii bankowej. Ewentualnej decyzji, czy przystąpić do unii można się spodziewać dopiero po analizie jej pełnego funkcjonowania operacyjnego - takie jest stanowisko naszego resortu finansów.
REKLAMA
Justyna Golonko, awi
REKLAMA