25 europejskich banków oblało stress-testy. Polskie instytucje zdały egzamin?

25 europejskich banków nie zdało tak zwanych testów wytrzymałościowych przeprowadzonych przez Europejski Bank Centralny. 13 z nich musi wszcząć program naprawczy. Niewielkie problemy miały dwa polskie banki.

2014-10-27, 10:01

25 europejskich banków oblało stress-testy. Polskie instytucje zdały egzamin?
Czarne chmury nas europejskim systemem finansowym: jedna piata europejskich banków nie przeszła stress-testów.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

13 europejskich banków będzie musiało po stress-testach podjąć programy naprawcze./Wojciech Szymański, Berlin, Polskie Radio, IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Ten swoisty audyt miał wykazać, które instytucje finansowe w strefie euro są w kiepskiej kondycji i wymagają wzmocnienia.

Europejski Bank Centralny przebadał 130 najważniejszych banków strefy euro. 25 z nich, głównie z południa Europy, dostało negatywną ocenę.

13 banków musi uzupełnić kapitał

Jednak ogólny wynik nie jest jednak tak zły, jak się obawiano. Kilkanaście banków, które nie zdały egzaminu, już w czasie testów zaczęło naprawiać swoje finanse. Dlatego rzeczywiście zagrożonych jest tylko 13 instytucji finansowych, którym brakuje łącznie około 10 miliardów euro. To o wiele mniejsza kwota niż się spodziewano. Zagrożone banki w ciągu dwóch tygodni muszą teraz zaprezentować program naprawczy.

Test wytrzymałościowy miał pokazać, czy w przypadku nagłego kryzysu i załamania koniunktury, bankom strefy euro pozostanie wystarczająco dużo własnego kapitału, aby nie upaść. Gruntowne testy europejskich banków to odpowiedź na niedawny kryzys w strefie euro, a także element budowy unii bankowej.

REKLAMA

KNF: wyniki potwierdzają, że polski sektor bankowy jest w dobrej kondycji
─  Wyniki stress testów potwierdzają słuszność konserwatywnej polityki nadzorczej i wydanych wcześniej zaleceń KNF  - mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej dyrektor departamentu inspekcji bankowych Komisji Nadzoru Finansowego Tomasz Piwowarski.

Dwa polskie  banki miały problemy z kapitałem

Piwowarski poinformował, że dwa banki miały problemy z zaliczeniem testów. Chodzi o Getin Noble Banku oraz BNP Paribas Bank Polska. Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak podkreślił jednak, że nawet jeśli wyniki badania wskazują, iż któryś z banków nie osiągnął wymaganego współczynnika kapitałowego, to nie oznacza, że stał się on niewypłacalny.

"W przypadku obu banków, po dacie na którą przeprowadzono badanie (31 grudnia 2013 r. - PAP), podjęto działania skutkujące podwyższeniem kapitału podstawowego Tier 1, tj. dokonano emisji akcji oraz zaliczono do kapitału - za zgodą KNF - zysk roku bieżącego, co dodatkowo wzmocniło ich pozycję kapitałową" - podkreślił jednak dyrektor z KNF.
Getin Bank: kapitał został z nadwyżką uzupełniony
Zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak zaznaczył, że bez uwzględnienia AQR Getin przeszedł stress testy i dopiero po uwzględnieniu metodologii EBC miał problem i to tylko w jednym z wariantów. "Getin dostał zalecenia podwyższenia poziomów kapitałów własnych do poziomu, który pozwoli mu utrzymać dotychczasową dynamikę rozwoju" - mówił Kwaśniak.
Getin Bank w osobnym komunikacie podał, że nie potrzebuje dokapitalizowania ze strony akcjonariuszy. "Historyczny niewielki niedobór kapitałowy wskazany w scenariuszu bazowym został z nadwyżką uzupełniony w roku 2014" - napisano w komunikacie banku.

Bank Millennium: kłopot ma spółka matka

Przeglądu jakości aktywów przez EBC nie przeszedł portugalski Banco Camercial Portugues, właściciel Banku Millennium.
Przewodniczący KNF uspokajał jednak, że nadzorca jest w stałym kontakcie z portugalskim bankiem. "Bank Millennium przeszedł badanie AQR i stress testy i to z dużym zapasem. Jesteśmy w stałym kontakcie z BCP i trzeba poczekać do poniedziałku, by dać mu szansę na przedstawienie stanowiska co do ich inwestycji w Polsce" - mówił.
"Wydaje mi się, że w składzie akcjonariatu Banku Millennium nie zajdą istotniejsze zmiany" - podkreślił Jakubiak.

REKLAMA

Tymczasem BCP podał w komunikacie, cytowanym przez agencję Bloomberg, że działania podjęte w 2014 r. w pełni pokrywają jego potrzeby kapitałowe wynikające ze scenariusza szokowego stress testów. Bank poinformował, że nie potrzebuje podnosić kapitału, nie jest też zmuszony do sprzedaży aktywów.

Stress-testy: polskie banki mogą spać spokojnie?

─ Te wyniki pozytywnie wpłyną na postrzeganie polskich banków przez agencje ratingowe"- mówił zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak.

Szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz: polskim bankom będzie łatwiej pozyskać kapitał

Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślił w rozmowie z IAR, że dzięki temu wzrośnie wiarygodność polskiego sektora bankowego. Te wyniki mogą wpływać pozytywnie na rating Polski, a więc na koszty obsługi zadłużenia, one mogą być niższe - powiedział.

REKLAMA

Jak dodał szef ZBP, większa wiarygodność będzie umożliwiała im łatwiejsze pozyskanie kapitału, co oznacza dogodniejsze warunki finansowania rozwoju.

Prof. Gomułka: niepokoi poziom banków włoskich, uspokaja – kondycja polskich

Poproszony o komentarz do wyników stress-testów, główny ekonomista BCC Stanisław Gomółka podkreślił, że ich wynik w strefie euro mógłby być niepokojący, gdyby nie to, że banki tej strefy, które testu nie przeszły już podjęły działania zaradcze.
─ To co się rzuca w oczy, to to, że banki, które nie zdały tego egzaminu znajdują się w tych krajach gdzie była recesja. Chodzi o Grecję i Cypr, kraje stosunkowo małe gdzie mamy sześć takich banków. Tam były problemy z obsługą kredytów przez kredytobiorców.

Dobrze, że we Włoszech nie wybuchł kryzys bankowy

Ekspert podkreśla negatywny wynik testów wobec aż 9 banków włoskich. ─ Gdyby doszło do kryzysu bankowego w takim kraju jak Włochy, byłoby to poważne zagrożenie dla całej strefy euro – mówi Gomułka.

Dlatego pocieszającą wiadomością jest to, że banki, które mają problemy zrobiły duży krok w kierunki wzmocnienia swojej bazy kapitałowej. ─To pokazuje, że większość banków strefy euro, które mają problemy są w stanie sobie z nimi radzić i nie grozi im bankructwo" - powiedział Gomułka.
Jego zdaniem samo przeprowadzanie takich stress-testów ma duże znaczenie dla sytemu bankowego w Europie. "Chodzi o to żeby wykrywać problemy dostatecznie wcześnie. Ich kumulacja w wielu bankach może oznaczać problemy nie tylko w tych krajach, w których te problemy występują, ale też w innych, bo może pojawić się brak zaufania do banków, który wywoła efekt domina" - wyjaśnił.

REKLAMA

W Polsce banki są pod dobrą kontrolą
Oceniając polski system bankowy ekspert przyznał, że wyniki, które przedstawiła KNF potwierdzają wiarygodność polskich banków. ─ Dwa banki, które nie zdały tego egzaminu, odgrywają znaczącą rolę w polskim systemie bankowym, choć nie zaliczają się do czołówki - byłoby to ostrzeżeniem, gdyby nie druga informacja, o podjętych działaniach wzmacniających pozycje kapitałową tych banków. Te decyzje zaradcze zostały podjęte na wystarczająca skalę, wiec obecnie w tych dwóch bankach sytuacja jest pod kontrolą. Są to decyzje na tyle mocne, że ci, którzy mają depozyty w tych bankach nie muszą się martwić. System kontroli wiarygodności banków zadziałał prawidłowo - podkreślił Gomułka.
Oceniając sytuację w portugalskim banku BCP, który w Polsce kontroluje bank Millenium - który przeszedł stress test KNF - Gomułka podkreślił, że to dobrze świadczy o dyrekcji polskiego banku. ─ Banki zagraniczne działające w Polsce dają spore uprawnienia zarządom swoich fili w Polsce i może być taka sytuacja, że bank macierzysty ma problemy, a oddział zagraniczny ich nie ma. W przypadku BCP wynika to z tego, że Polska nie miała recesji, a Portugalia miała. To jest po części zasługa lepszej sytuacji gospodarczej Polski, ale po części też jest to zasługa dobrej jakości polskiego menedżmentu - ocenił ekspert BCC.

Czy stress-testy ochronią sektor bankowy przed kryzysem?

4 listopada EBC przejmie funkcje nadzorcze nad największymi bankami Unii Europejskiej.

Polski sektor bankowy w dobrej kondycji

Zdaniem Andrzeja Jakubiaka, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, sytuacja polskiego sektora bankowego po ośmiu miesiącach tego roku jest bardzo dobra.

REKLAMA

Źr. Newseria

/

IAR, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej