Spadek optymizmu w sektorze bankowym. Wskaźnik Pengab w dół

W październiku wskaźnik Pengab obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym wyniósł 22,8 pkt, co oznacza spadek w ujęciu miesięcznym o 2,3 pkt, a rok do roku o 2,8 pkt - podały we wtorek Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

2014-10-28, 13:39

Spadek optymizmu w sektorze bankowym. Wskaźnik Pengab w dół
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Marcin Idzik z TNS Polska: na październikowy wskaźnik Pengab zapewne wpływ miała prognoza dotycząca sytuacji w IV kwartale (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Marcin Idzik z TNS Polska wyjaśnia, że na październikowy wynik zapewne wpływ miała prognoza dotycząca sytuacji w IV kwartale tego roku. Jest to okres szczególny - okołoświąteczny, który raczej nie służy oszczędzaniu, a więc wzrostowi wartości liczby i wartości depozytów.
Natomiast można się spodziewać większej liczby zaciąganych kredytów.
Wskaźnik koniunktury Pengab w bankowości spadł we wrześniu >>>
Z kolei prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zwrócił uwagę, że w ciągu dwóch miesięcy obszar prognoz zanotował 13-punktowy spadek. - Należy jednak podkreślić, że w październikowym pomiarze główna przyczyna spadków jest związana z produktami depozytowymi zarówno osób indywidualnych jak i przedsiębiorstw. Za pozytywny sygnał należy wskazać wzrost kredytów niemalże we wszystkich analizowanych obszarach - stwierdził cytowany w komunikacie Pietraszkiewicz.
- Niespełna co trzeci bankowiec jest zdania, że sytuacja gospodarcza kraju, przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych w perspektywie najbliższych 6 miesięcy poprawi się. Co dziesiąty bankowiec przewiduje pogorszenie, a 60 proc. respondentów jest zdania, że tempo rozwoju gospodarczego pozostanie bez zmian. Dobrym sygnałem dla perspektyw gospodarczych jest również spadek wskaźnika kredytów zagrożonych przedsiębiorstw - dodał.
Lepsza ocena w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych
W opublikowanym we wtorek badaniu czytamy, że po odnotowanym we wrześniu spadku wartości wskaźników rynku kredytowego gospodarstw domowych, październik przynosi zauważalny wzrost, a wartość wskaźnika wyprzedzającego jest o 8 pkt proc., a wskaźnika bieżącego - o 4 pkt proc. wyższa niż przed miesiącem. - Bankowcy oceniają lepiej sytuację bieżącą i perspektywy na przyszłość zarówno w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. Nie odnotowujemy natomiast poprawy ocen i prognoz rynku kredytów samochodowych - napisali autorzy badania.

Z kolei na rynku kredytów dla przedsiębiorstw październik okazał się miesiącem wzrostu. - Wzrost ten jest silniejszy w przypadku rynku kredytów obrotowych, jednak dotyczy również kredytów inwestycyjnych. Co istotne, o poprawie na tym rynku możemy mówić zarówno w odniesieniu do wskaźnika prognoz, jak i ocen - czytamy.
Sondaż przeprowadzono od 8 do 17 października. Wzięło w nim udział 200 placówek reprezentujących wszystkie typy banków działających w Polsce.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej