Koniec z tajemnicą bankową? Tak, za dwa lata. Szczurek podpisał umowę
W Berlinie ministrowie finansów 50 państw, w tym Polski, podpisali umowę przewidującą, że każdy kraj wskaże, która instytucja będzie odpowiedzialna za transfer danych podatkowych do innych państw sygnatariuszy. Według ekspertów, to może oznaczać koniec tajemnicy bankowej. Nowe prawo ma być wdrożone we wrześniu 2017 r.
2014-10-29, 22:22
Posłuchaj
Kraje unijne doszły w tej sprawie do porozumienia dwa tygodnie temu, pomimo oporu Luksemburga i Austrii, gdzie banki chciały utrzymania tajemnicy bankowej.
Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej - z wyjątkiem Austrii - oświadczyły, że wdrożą umowę we września 2017 roku. Wiedeń, ze względów technicznych, zrobi to rok później.
Zdaniem ekspertów, porozumienie to kamień milowy w walce z międzynarodowymi oszustwami podatkowymi.
Szczurek też podpisał umowę o informacji podatkowej
Umowę podpisał również polski minister finansów Mateusz Szczurek. – To ma być cios w oszustów podatkowych ukrywających pieniądze za granicą. Ma ona ułatwić przekazywanie danych na temat podatników w poszczególnych krajach - powiedział minister.
REKLAMA
Minister finansów Polski Mateusz Szczurek mówił, że umowa pomoże zwalczać wyłudzenia, unikanie opodatkowania czy pranie pieniędzy. Jego zdaniem, nie tylko poszerzy to bazę podatkową i zwiększy dochody budżetu, ale może też doprowadzić do zmniejszenia podatków. - Drogą do niskich podatków jest powszechność obciążeń - mówił minister.
Mateusz Szczurek dodał, że walka z unikaniem opodatkowania musi być prowadzona w jak najszerszym międzynarodowym kręgu. Podkreślał, że żyjemy w świecie wolnych przepływów kapitałów i jeden kraj nie zapewni uczciwości opodatkowania. Podpisana dziś umowa powinna wejść w życie w ciągu dwóch lat.
Niemcy: tajemnica bankowa to przeżytek
Tajemnica bankowa, w tej swojej starej formie, jest przeżytkiem - stwierdził w wywiadzie dla "Bilda" Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów. Jak dodał, to rozwiązanie nie jest dostosowane do czasów, kiedy ludzie jednym kliknięciem myszki mogą przekazać pieniądze na wszystkie strony świata.
Umowa została podpisana podczas Światowego Forum Przejrzystości i Wymiany Informacji do Celów Podatkowych. Odbywa się ono pod auspicjami OECD i Unii Europejskiej.
IAR, jk
REKLAMA
REKLAMA