Europa wyrzuca 72 mld euro rocznie na śmietnik
Prawie 40 proc. europejskich odpadów podlega obecnie recyklingowi. Jeśli udałoby się osiągnąć wskaźnik wynoszący 80 proc. to mogłaby to przynieść gospodarkom Europy łącznie oszczędności rzędu 72 mld euro rocznie.
2014-11-20, 12:48
Zarazem pozwoliłoby to na stworzenie do roku 2020 ponad 400 tys. miejsc pracy.
Statystyczny mieszkaniec Europy wytworzył w 2013 roku nieco ponad 500 kg odpadów komunalny. Na obywatela Polski przypadło w 2013 roku 315 kg, ale tylko 13 proc. poddano recyklingowi, w Europie ta średnia zbliża się do 40 proc. Recykling zaś staje się najważniejszą z metod zagospodarowania odpadów. - Recykling to powodowanie, że opakowanie i inne przedmioty, które są już nam nie potrzebne zamiast trafiać na wysypisko, są przerabiane – wyjaśnia Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
Recykling, czyli wszystko można przerobić
Które z używanych przez nas surowców mogą i powinny być poddawane recyklingowi? - Powinniśmy podawać recyklingowi produkty wykonane z metalu, z tworzywa sztucznego, papieru i szkła – dodaje gość.
Bolączka niepotrzebnych opakowań
Do najczęściej poddawanych recyklingowi przedmiotów należą opakowania, których w ocenie Pawła Mikuska z Ministerstwa Środowiska zużywamy zdecydowanie za dużo. - Jest wiele rzeczy absolutnie zbędnie dodatkowo opakowywanych. Warto z tego zrezygnować, bo poza szkoda dla środowiska, żadnego zysku tutaj nie widać – uważa rozmówca.
REKLAMA
Najgroźniejsze dla środowiska są degradujące się przez setki lat opakowania z tworzyw sztucznych, w tym tak lubiane przez Polaków torby plastikowe. - To, że ich używamy dużo to jest jedno, ale to, że te których używamy nietrafianą do odzysku, to jest kolejny problem. Zalęgają później w lasach i w rowach – wyjaśnia Małgorzata Izdebska z Fundacji Nasza Ziemia
Nie poddanie recyklingowi wszystkich surowców jest nie tylko bardzo szkodliwe dla środowiska, ale także ogromnie niegospodarne przypomina Sławomir Brzózek. Opakowania z tworzyw sztucznych to jest wielkie bogactwo. Wszystkie one są zrobione z ropy naftowej.
Elżbieta Mamos, abo
REKLAMA