Program Leader: do wykorzystania jest 787 mln euro

W ramach programu Leader społeczności lokalne mogą korzystać ze wsparcia unijnego, realizując różne małe projekty, np. promujące produkty tradycyjne, charakterystyczne dla ich regionu.

2014-12-12, 15:28

Program Leader: do wykorzystania jest 787 mln euro

Posłuchaj

Beneficjent brakujący wkład własny może wnieść w postaci pracy własnej. Czyli nie musi poszukiwać dodatkowych środków na sfinansowanie własnego wkładu – podkreśla Joanna Gierulska z MRiRW. (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Podejście Leader jest ważnym elementem  składowym  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), obliczonym na aktywizowanie  mieszkańców  wsi. Sprzyja temu tworzenie Lokalnych Grup Działania, które wdrażają  miejscowe strategie rozwoju.

Gospodynie ruszają po dofinansowanie

Zajęło się tym m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Bukwałd, w gminie Dywity. Jego szefowa, Bogumiła Brewka, przyznaje że impulsem do założenia Stowarzyszenia była szansa na zdobycie środków na rozwinięcie działalności. – Dowiedziałyśmy się o takiej możliwości, że można pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej. Dzięki temu, że są te pieniądze organizujemy różnego rodzaju warsztaty, integrujemy się.

Obecnie w organizacji jest ok. 30 osób. To przeważnie świetnie gotujące gospodynie, nic więc dziwnego, że działalność Stowarzyszenia została ukierunkowana na promowanie miejscowych specjałów kulinarnych. Liderką jest pod tym względem Janina Jończyk, której specjalnością stał się sławny bukwałdzki bigos.

– Sławny, bardzo sławny, bo on jest zawsze świetny. Robię to, co umiem, tradycyjnie. Np. na stoisku na dożynkach zawsze mamy albo placki ziemniaczane, albo babkę ziemniaczaną, robię też np. gałki w occie, które każdemu bardzo smakują albo lina w śmietanie – wylicza gospodyni.

REKLAMA

Małe fundusze – duże korzyści

Prezes Stowarzyszenia Bogumiła Brewka wyjaśnia, jak wiele udało się zrobić za pieniądze uzyskane w ramach podejścia Leader.

– Na projekt, w którym prowadziliśmy warsztaty kulinarne otrzymaliśmy z programu 25 tys. zł, które zostały wykorzystane na wyposażenie naszej świetlicy. W jednym pomieszczeniu mamy zrobioną kuchnię, wyposażoną na 50 osób – to naczynia, sztućce. Oprócz tego zakupiliśmy zmywarkę, kuchenkę elektryczną, lodówkę, zrobiliśmy ogrzewanie, kominek i jeszcze w ramach tego projektu mieliśmy kurs kulinarny.

Wszystko to w ramach małego projektu. Nazwa jest związana z rozmiarami finansowania, wyjaśnia Joanna Gierulska, naczelnik Wydziału Leader w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  – Są to tzw. małe projekty, ponieważ środki finansowe, jakie można uzyskać są relatywnie niewielkie, do 50 tys. zł. Co istotne, takie małe projekty dostępne są wyłącznie w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju – podkreśla naczelnik Gierulska.

Kolejna zaleta Leadera: można wnieść pracę własną

W podejściu Leader, podobnie jak w całym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich obowiązuje zasada refundacji, czyli zasada uzyskania zwrotu kosztów poniesionych  w związku z realizacją przedsięwzięcia.

REKLAMA

W przypadku małych projektów refinansowanie może wynieść 80 proc., ale jest jeszcze jedno istotne udogodnienie.  – Beneficjent brakujący wkład własny może wnieść w postaci pracy własnej. Czyli nie musi poszukiwać dodatkowych środków na sfinansowanie własnego wkładu – podkreśla Joanna Gierulska z MRiRW.

Warsztaty kulinarne i książki kucharskie

Panie ze Stowarzyszenia Bukwałd z satysfakcja wspominają przebieg realizacji swojego projektu, w ramach podejścia Leader. Jak podkreśla Bogumiła Brewka, szefowa Stowarzyszenia  przedsięwzięcie przyczyni się do podtrzymania warmińskich tradycji kulinarnych w Bukwałdzie i okolicy.  – Leader szczycił się warsztatami kulinarnymi. Był prawdziwy kucharz, który prowadził z nami zajęcia. Potem wydaliśmy swoją książeczkę, ze swoimi bukwałdzkimi przepisami. I taki był nasz cel, żebyśmy odnowili tę naszą tradycję warmińską.

W ramach podejścia Leader przewidziano do wykorzystania 787 mln euro, ponad 90 proc. tej kwoty zostało już zagospodarowane poprzez podpisanie umów przyznania pomocy. Z tego 70 proc. środków dotyczy przygotowania przez mieszkańców wsi małych projektów.

Dariusz Kwiatkowski, mb

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.”

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej