Senat wprowadził poprawki do ustawy dotyczącej odwróconego VAT na telefony i tablety

Wprowadzenie odwróconego VAT na kolejne towary, w tym na telefony komórkowe i tablety przewiduje nowela ustawy o VAT, do której kilka poprawek przyjął w czwartek Senat.

2015-03-19, 15:00

Senat wprowadził poprawki do ustawy dotyczącej odwróconego VAT na telefony i tablety
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glowimages

Głównym celem nowelizacji jest uszczelnienie naszego systemu podatkowego przez wprowadzenie innego sposobu pobierania VAT - tzw. mechanizmu odwróconego VAT - w obszarach, w których dochodzi do szczególnie dużych nadużyć.
Senatorowie, w ramach przyjętych poprawek, rozszerzyli katalog towarów objętych mechanizmem odwrotnego VAT półprodukty z metali nieżelaznych - aluminium, ołowiu i cynku - nieobrobione plastycznie. Zaakceptowali tę poprawkę mimo uwag legislatorów, że wykracza ona poza materię sejmowej nowelizacji.

Mniejsza odopwiedzialność sprzedającego

Senat przyjął też poprawkę zakładającą, że sprzedawca nie będzie obowiązany do rozliczenia podatku w transakcji obejmującej odwrotne obciążenie podatkiem VAT telefonów komórkowych i tabletów także w sytuacji, gdy nieprawidłowe zastosowanie mechanizmu odwrotnego było wynikiem nieuczciwych działań nabywcy.
Za całością nowelizacji wraz z poprawkami głosowało 79 senatorów, dwóch się wstrzymało.
Przewidziany w noweli odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Rozwiązanie takie uszczelnia system podatku VAT oraz przeciwdziała nadużyciom związanym z tym podatkiem. Zgodnie z ustawą mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.
Sejmowa nowela przewiduje ponadto korektę listy towarów objętych solidarną odpowiedzialnością podatkową i obowiązkiem stosowania rozliczeń miesięcznych: wyłączenie niektórych postaci złota w związku z objęciem go odwrotnym obciążeniem; rozszerzenie listy towarów o srebro i platynę w postaci surowca lub półproduktu.
W nowych przepisach podwyższono również wysokość kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw: minimalnej do 1 mln zł (z 200 tys. zł) i maksymalnej do 10 mln zł (z 3 mln zł). Ponadto nowela wprowadza regulacje mające na celu pełniejsze dostosowanie polskich przepisów o VAT do prawa unijnego, a także zmiany dotyczące stosowania tzw. ulgi na złe długi.

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej