Smartfony zmieniają nasze życie. Coraz więcej Polaków kupuje nowoczesne telefony
Rośnie liczba osób, które mają smartfony. W 2019 roku na świecie będą one stanowiły już ponad 80 proc. wszystkich telefonów komórkowych. Tylko w samej Europie będzie ich blisko 760 mln sztuk.
2015-03-20, 10:21
Posłuchaj
W Polsce w 2012 roku ze smartfonów korzystało 25 proc. osób, rok później było to już 33 proc., a w zeszłym roku liczba ta wzrosła do 44 proc. Tym samym Polska osiągnęła poziom średniej europejskiej.
- Rokrocznie jest to dwucyfrowy wzrost, jeżeli chodzi o ujęcie procentowe. Obecnie blisko połowa posiadaczy telefonów w Polsce ma smartfony. Eksperci przewidują, że w 2015 roku nastąpi kolejny dwucyfrowy wzrost i blisko 60 proc. spośród polskich abonentów będzie w posiadaniu smartfonów – mówi Tomasz Szymanowski z platformy SerwerSMS.pl.
Posiadanie smartfona to wymóg społeczno-biznesowy
Jak zauważa ekspert, te wzrosty wynikają z tego, że obecnie posiadanie smartfona to wymóg społeczno-biznesowy.
- Motorem działania producentów telefonów komórkowych jest przede wszystkim wykorzystywanie aparatów w codziennym życiu nie tylko do połączeń telefonicznych. Jeszcze kilka lat temu używaliśmy telefonii komórkowej tylko do wysyłania SMS-ów i połączeń głosowych – podkreśla Tomasz Szymanowski. – Obecnie aplikacje mobilne to ogromny przemysł – dodaje.
REKLAMA
Smartfony nieodłączne w codziennym życiu
Smartfony zmieniają nasze codzienne życie.
- Znakomita część z nas jest odbiorcą reklam i przechodzi do konkretnego produktu czy usługi właśnie za pomocą telefonu komórkowego, a nie komputera. Ewidentnie telefonia komórkowa staje się narzędziem w korzystaniu z takich podstawowych usług, jak bankowość czy zakupy spożywcze – mówi Tomasz Szymanowski. – Dzisiaj telefon komórkowy przypomina parametrami komputery sprzed kilku lat. Zobaczymy, w którym kierunku to pójdzie, na pewno ta sfera będzie się rozwijała – dodaje.
Eksperci szacują, że jeżeli popularność smartfonów będzie cały czas rosła, to już w 2016 roku, ich liczba może przekroczyć próg 2 mld egzemplarzy na świecie.
Dominik Olędzki, awi
REKLAMA
REKLAMA