OECD: możecie być dumni z polskich lasów

Stan środowiska w Polsce jest coraz lepszy, ale wyzwaniem dla kraju pozostaje gospodarka uzależniona od węgla i innych surowców - tak wskazuje w ogłoszonym raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

2015-04-24, 16:02

OECD: możecie być dumni z polskich lasów

Posłuchaj

Polska w raporcie OECD wypada coraz lepiej - mówi Maciej Sokołowski, ekspert ds. energetyki /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Co ciekawe, OECD w raporcie wysoko ocenia polską gospodarkę leśną. - To już trzecie takie badanie, wcześniej odbyło się ono w 1995 roku, potem w 2003. Raport dotyczy przekrojowego podejścia  do polityki związanej z ochroną środowiska. Polska wypada coraz lepiej. Są tam zaznaczone pewne mocne strony, ale również problemy czy szanse - mówi dr Maciej Sokołowski, ekspert ds. energetyki.

Kłopoty i wyzwania

Wśród głównych wyzwań polskiego przemysłu OECD w raporcie wymienia miks energetyczny z dominującą pozycją węgla. Polska nadal znajduje się w grupie krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, których gospodarka opiera się w największym stopniu na węglu i zasobach naturalnych.

OECD chwali Lasy Państwowe

Według OECD bardzo dobrym przykładem nowoczesnego podejścia do ochrony środowiska są polskie Lasy Państwowe. - Różne akcje, które podejmują Lasy czy edukacja środowiskowa. To jest nasz mocny punkt - mówi gość Polskiego Radia 24.

Co jeszcze można zrobić?


Raport "Przegląd Ekologiczny Polska 2015" zwraca jednak uwagę, że Polska zredukowała emisję gazów cieplarnianych w znacznie wyższym stopniu, niż wymagały tego postanowienia Protokołu z Kioto i tym samym "osiągnęła znaczne, choć względne" rozdzielenie wzrostu gospodarczego od emisji.

Justyna Golonko//mp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej