Azerbejdżan: ostatni dzień misji gospodarczej

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przebywa z misją biznesową w Azerbejdżanie. Wiodącym tematem rozmów w Baku jest między innymi sprawa dostaw gazu z rejonu Morza Kaspijskiego do UE.

2015-06-03, 11:30

Azerbejdżan: ostatni dzień misji gospodarczej
Turcja i Azerbejdżan realizują obecnie projekt budowy gazociągu transanatolijskiego (TANAP). Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Polskie spółki szukają nowych rynków w Azerbejdżanie. Grupa przedsiębiorców głównie ze spółek związanych z energetyką, ropą i gazem oraz przemysłem spożywczym towarzyszy wicepremierowi Januszowi Piechocińskiemu podczas trzydniowej wizyty w tym kraju. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W wizycie towarzyszyszą mu przedstawiciele administracji rządowej oraz grupa przedsiębiorców. W czasie wizyty w Baku zaplanowano spotkania między innymi, z ministrem gospodarki i przemysłu Shahinem Mustafajewem, ministrem energetyki Natikiem Alijewem oraz szefem resortu edukacji Mikhailem Dżabbarowem.

Posłuchaj

Janusz Piechociński o towarzyszących mu przedsiębiorcach, misja gospodarcza w Azerbejdżanie (IAR) 0:09
+
Dodaj do playlisty

Ostatni dzień misji gospodarczej

Wicepremier Janusz Piechociński kończy wizytę w Azerbejdżanie. Jego zdaniem, kraj ten to strategiczny partner w regionie i dlatego zależy nam na rozwijaniu stosunków politycznych i gospodarczych.

W czasie swojej wizyty, wicepremier brał udział między innymi w konferencji dotyczącej ropy i gazu, a także rozmawiał z politykami tego kraju. We wtorek dwa razy spotkał się z prezydentem Azerbejdżanu. Ilham Alijew zwrócił uwagę, że 170 milionów dolarów wymiany rocznej między naszymi krajami to zdecydowanie za mało, bo możliwości mamy zdecydowanie większe.

Piechociński: Rola Kaukazu dla globalnej energetyki będzie rosnąć

Wicepremier Janusz Piechociński uważa, że rola Kaukazu dla globalnej energetyki będzie rosnąć. Podczas międzynarodowej konferencji i targów dotyczących ropy i gazu, które odbywają się w Baku, mówił, że region ten jest dogodnym miejscem dla rozwoju projektów wydobywczych oraz przesyłu surowców energetycznych.

REKLAMA

Posłuchaj

Janusz Piechociński o roli Kaukazu w globalnej energetyce 0:16
+
Dodaj do playlisty

Gaz tematem numer jeden

Turcja i Azerbejdżan realizują obecnie projekt budowy gazociągu transanatolijskiego (TANAP). Ma być to nowe połączenie kaspijskich złóż gazu ziemnego z Europą. Wicepremier podkreślił, że właśnie kwestie związane z TANAP-em i dostawami gazu do UE są pretekstem do kolejnej wizyty w Baku w tak krótkim czasie.

Dodatkowo wicepremier Piechociński weźmie udział i wygłosi przemówienie na konferencji towarzyszącej targom Caspian Oil and Gaz Exhibition and Conference. Towarzyszący mu przedsiębiorcy reprezentują sektory kluczowe dla współpracy polsko-azerbejdżańskiej: przemysł energetyczny, paliwowy i wydobywczy.

Większy udział w kształceniu

Wicepremier zaznaczył, że Azerbejdżan to perspektywiczny rynek, który prężnie się rozwija. To miejsce, gdzie moglibyśmy sprzedawać polskie towary, takie jak na przykład żywność. Poza tym złożymy ofertę zwiększenia wymiany naukowej-technicznej między naszymi krajami, a także zwiększenia liczby studentów z tego kraju na polskich uczelniach.

Posłuchaj

Wiceminister, Janusz Piechociński o konieczności większej współpracy naukowo-technicznej. (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Ważny i stabilny partner

Janusz Piechociński powiedział, że Azerbejdżan to bardzo ważny partner, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne nie tylko dla nas, ale i Unii Europejskiej, to także wielki rynek zbytu dla naszych produktów.

REKLAMA

- Azerbejdżan na tle otoczenia jest krajem stabilnym, z przewidywalną władzą (...), z w miarę stabilną jak na tamten region walutą, prowadzi pragmatyczną, racjonalną politykę - a wiadomo, w jak trudnym otoczeniu znajduje się ten młody kraj i młoda gospodarka - zauważył minister gospodarki.

Wicepremier wyjaśnił, że polskie przedsiębiorstwa mogą działać tam w obszarze surowców energetycznych, żywności, techniki rolnej oraz sektora informatyczno-technologicznego. Polska - dodał - umacnia swoją pozycję, jeśli chodzi m.in. o dostarczanie ekspertyz, urządzeń do wierceń, kutrów do prowadzenia podmorskich badań geologicznych, technologii oszczędzania energii i ochrony środowiska.

Powiązany Artykuł

TANAP

Głównym udziałowcem konsorcjum budującego rurociąg TANAP (Trans Anatolian Natural Gas Pipeline) jest państwowy koncern naftowy SOCAR - posiada w nim 58 proc. akcji. 30 proc. udziałów należy do tureckiej korporacji naftowej BOPAS, a 12 proc. do brytyjskiego BP.

Rurociąg transanatolijski wraz z gazociągiem południowokaukaskim (SCP) stanie się częścią Gazowego Korytarza Południowego, biegnącego z Azerbejdżanu przez Gruzję do europejskiej części Turcji. Na granicy turecko-greckiej i turecko-bułgarskiej połączy się z siecią gazową Unii Europejskiej.

Budowa TANAP rozpoczęła się w marcu tego roku. Według planów ma zakończyć się w 2018. Koszt inwestycji wyceniono na 10 mld dolarów. Gazociąg będzie miał początkową przepustowość 16 mld m sześć. gazu rocznie, która do roku 2026 zwiększy się do 31 mld m sześć.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

REKLAMA

IAR/PAP, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej