Polska otrzymała piątkę w ocenie bankowego sektora

Polska gospodarka charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem oraz elastycznością, a także dobrze rozwiniętym sektorem produkcyjnym oraz konkurencyjną siłą roboczą. Ponadto nasz kraj posiada duży potencjał wzrostu, który pozwoli doścignąć bardziej rozwinięte gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej - to częściowe uzasadnienie Oceny Ryzyka Krajowego Sektora Bankowego.

2015-07-01, 20:30

Polska otrzymała piątkę w ocenie bankowego sektora
Polska bankowość oceniona na 5. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Ocena polskiej bankowości nadal utrzymuje się na piątce mówił, w radiowej Jedynce, Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający Standard & Poor's na Europe Środkowo-Wschodnią. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Co roku publikowana jest analiza, która stanowi pewien fundament dla analizy ratingowej banków w Polsce. Skala jest do 1 do 10, gdzie 1 oznacza sektor bankowy najmocniejszy i najtrwalszy, natomiast 10 to najgorsza ocena – wyjaśnia  Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający Standard & Poor's na Europe Środkowo-Wschodnią. 

- Polska, tak jak poprzednio otrzymała ocenę 5. Świadczy to o tym, że nie widać żadnych poważniejszych zmian, które wymagałyby komentarza i zmiany oceny – komentuje ekspert. 

– Polski sektor bankowy może się pochwalić dobrymi wynikami. Jest to sektor zdrowy, który od wielu lat generuje dużą zyskowność i rentowność i relatywnie niskie koszty. Mamy trend wzrostowy, który poprawia kondycje sektora bankowego, ale są też pewne ograniczenia. Jednym z nich są uwarunkowania gospodarcze. Polska wciąż jest krajem, w którym wciąż jest niższe -  niż w krajach ościennych - PKB na mieszkańca. W naszym kraju ten wskaźnik jest niższy niż na przykład w Czechach, czy krajach Europy Zachodniej. Cały czas polskie banki mają wysoki procent kredytów denominowanych w walucie obcej – np. we franku szwajcarskim. Ważna jest również ekspozycja na sektor budowlany, który cały czas potencjalnie może generować ryzyko długofalowe - dodaje.

Frank szwajcarski a ocena

- Na tę chwilę nie widzimy żadnych zmian. Sektor bankowy i jego ekspozycja na franka jest, natomiast model zarządzania tymi kredytami jest modelem zdrowym. Są niskie z tego tytułu straty dla banków – przekonywał gość programu Po pierwsze ekonomia. Zdaniem eksperta, dopóki nie ulegnie zmianie szersza konstrukcja wokół modelu przyszłościowego dla tego portfela, wszystko pozostanie tak jak było do tej pory. Zmiany na poziomie kursu walutowego, nie oznacza, że banki z tego tytułu ponoszą straty.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę istnienie 38 banków komercyjnych oraz 565 banków spółdzielczych (dane na koniec 2014) polska branża bankowa jest bardziej rozdrobniona niż sektory bankowe w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Według oceny - taki stan jest proporcjonalny do liczby mieszkańców.

Polska bankowość nie do końca polska

Sektor bankowy w Polsce w dużym stopniu kontrolowany jest przez podmioty zagraniczne. Na koniec ubiegłego roku ok. 61,5% aktywów kontrolowanych jest przez zagraniczne instytucje finansowe. Według raportu, ta sytuacja nie ulegnie znaczącym zmianom, ponieważ polskie banki pozostają źródłem stałych przychodów dla instytucji macierzystych, perspektywy ekonomiczne Polski są dobre, a sektor bankowy jest zdrowy. Według prognoz, w latach 2015/2016 nastąpi dalsza konsolidacja branży.

Dominik Olędzki

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej