Pomoc dla Grecji: nowy kredyt na 30 lat, podzielony na kilka rat
Mimo, że Grecja jest już po pierwszej rundzie rozmów z wierzycielami na temat nowej pożyczki, nadal nie wiadomo, czy w zakładanym terminie uda się zakończyć negocjacje w sprawie warunków wypłaty pieniędzy. Chodzi o prawie 86 miliardów euro. Być może Ateny będą potrzebować kolejnego kredytu pomostowego.
2015-08-02, 09:21
Posłuchaj
Grecja już po pierwszej rundzie rozmów z wierzycielami na temat nowej pożyczki. Chodzi o prawie 86 miliardów euro. Nie wiadomo, czy rozmowy skończą się do planowanego 20 sierpnia. /Z Brukseli Beata Płomecka, POlskie Radio/.
Dodaj do playlisty
Grecy zdradzają pierwsze warunki dotyczące kredytu. Ma być rozpisany na 30 lat. Wraz z podpisaniem porozumienia nastąpi niewielkie umorzenie greckiego długu. Wcześniej jednak Grecja musi wprowadzić nowe reformy, których rząd próbował do tej pory uniknąć.
Grecy chcą najpierw dostać 24 mld euro na spłate pilnych długów i ratowanie banków
Rząd zadłużonej Grecji może w sierpniu zwrócić się do kredytodawców o przekazanie ok. 24 mld euro w ramach pierwszej transzy negocjowanego obecnie pakietu pomocy, by wzmocnić krajowe banki i spłacić najpilniejsze zobowiązania - poinformował dziennik "Avgi".
Prorządowy "Avgi" w mającym się ukazać w niedzielę wydaniu informuje, że rząd grecki oczekuje zakończenia negocjacji w połowie sierpnia.
Greckie banki bez pożyczki sobie nie poradzą
Według gazety pierwsza transza w wysokości 24,36 mld euro zostałaby podzielona na mniejsze sumy, w tym: 10 mld euro na wstępną rekapitalizację greckich banków, 7,16 mld euro na spłatę awaryjnej pożyczki pomostowej oraz 3,2 mld euro na wykup zapadających greckich obligacji państwowych od EBC i inne płatności.
Wstępnie szacuje się, że greckie banki mogą potrzebować rekapitalizacji sumą nawet 25 mld euro. Ich sytuacja pogorszyła się, gdy Grecy, zaniepokojeni impasem w rozmowach rządu z wierzycielami, zaczęli masowo wypłacać pieniądze z kont. Odpływ pieniędzy z banków zmusił władze do wprowadzenia 29 czerwca kontroli przepływów kapitałowych.
MFW chce aby Euroland zredukował grecki dług
Międzynarodowy Fundusz Walutowy swój udział w trzecim pakiecie finansowym uzależnia od zgody eurolandu na zmniejszenie greckiego długu. A strefa euro, do tej pory niechętna, dopuszcza możliwość rozmów, ale dopiero później, pod koniec roku, po przyjęciu przez Grecję kolejnego pakietu reform.
REKLAMA
Bez udziału MFW trudno będzie o zgodę Bundestagu na wypłatę pieniędzy z nowego programu finansowego. Dlatego coraz więcej osób wątpi w szybkie zakończenie rozmów Grecji z wierzycielami.
Grecja znowu będzie potrzebowała kredytu pomostowego?
─ Wygląda na to, że będzie bardzo trudno o porozumienie, i przed 20. sierpnia Grecja nie dostanie pieniędzy z eurolandu. Znowu potrzebny będzie kredyt pomostowy finansowany przez wszystkie, unijne kraje" - powiedział Polskiemu Radiu Pieter Cleppe, ekspert instytutu badawczego Open Europe.
Powiązany Artykuł
Nowy kredyt dla Grecji rozpisany na 30 lat
Nowy kredyt dla Grecji będzie rozpisany na 30 lat. Powiedział dziś o tym w wywiadzie dla gazety „Efimerida ton sindakton” Jorgos Stafakis - grecki minister gospodarki, infrastruktury i turystyki. Dodał, że wraz z podpisaniem porozumienia nastąpi niewielkie umorzenie greckiego długu. Wcześniej jednak Grecja musi wprowadzić nowe reformy.
Najpierw reformy - potem pożyczka
Aby otrzymać pierwszą ratę pożyczki w wysokości 20-25 miliardów euro, Grecja musi jednak przegłosować w parlamencie nowy pakiet ustaw.
REKLAMA
Grecja otwiera banki. Są ograniczenia przepływu kapitału, by uniknąć paniki (napisy)
Źr. RUPTLY/x-news
Wierzyciele nalegają na reformy, których wprowadzenie wywołuje w Grecji wiele sprzeciwu. Chodzi m.in. o zniesienie wcześniejszych emerytur i zmiany w zakresie opodatkowania rolników.
Grecja - porozumienie trudne, ale osiągalne
Grecki minister finansów Euklidis Tsakalotos podkreśla, że porozumienie jest trudne, ale osiągalne. Celem obu stron jest osiągnięcie porozumienia do 11 sierpnia, chociaż zdaniem wielu ekspertów - jest to bardzo optymistyczne założenie.
REKLAMA
Grecja z 30-letniego kredytu chce spłacić dług wewnetrzny i wobec MFW i EBC
Grecja ubiega się o kredyt w wysokości około 86 miliardów euro. Z tych środków zamierza spłacić swoje zobowiązania względem Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego, a także pokryć czteromilardowy dług wewnętrzny.
Będzie to trzeci taki pakiet od 2010 roku; poprzednie dwa opiewały łącznie na 240 mld euro.
20-ego sierpnia mija termin spłaty pożyczki zaciągniętej w Europejskim Banku Centralnym. Grecja musi oddać ponad 3 miliardy euro i miała je oddać właśnie z nowego pakietu finansowego.
IAR, jk
REKLAMA
REKLAMA