Grecja: parlament zaakceptował trzeci program pomocowy. 85 mld euro dla Aten
Po całonocnej sesji parlament Grecji zaaprobował w piątek trzeci pakiet pomocowy dla kraju o wartości ok. 85 mld euro. Było to możliwe dzięki głosom opozycji, w sytuacji gdy w rządzącej lewicowej Syrizie zarysował się opór wobec nowych oszczędności.
2015-08-14, 14:59
Posłuchaj
Rzeczniczka KE Annika Breidthardt: to, co przewodniczący Jean-Claude Juncker powiedział kilka dni temu, że wolelibyśmy, by ostateczne porozumienie w sprawie programu dla Grecji zostało osiągnięte przed 20 sierpnia, jest aktualne (IAR)
Dodaj do playlisty
Za ustawą o planie pomocowym zagłosowało 222 deputowanych, 64 było przeciwnych, a 11 wstrzymało się od głosu w 300-osobowym parlamencie.
Przed przystąpieniem do głosowania premier Aleksis Cipras bronił decyzji o zaaprobowaniu pomocy za cenę kolejnych cięć i podwyżek podatków. Apelował do zgromadzonych o oddanie głosu na "tak", co umożliwi "przetrwanie kraju i dalszą walkę". Cipras jest ostro krytykowany przez radykalnych członków swojej partii za ustępstwa wobec międzynarodowych kredytodawców w sprawie kolejnych oszczędności.
Powiązany Artykuł
Rozłam w rządzącej Syrizie
W piątek przeciwnych pakietowi lub wstrzymujących się było 43 deputowanych Syrizy, podczas gdy w czasie głosowania w ubiegłym miesiącu nad reformami ich sens podważyło ok. 30 deputowanych Syrizy. Pogłębiające się kontrowersje w ugrupowaniu grożą rozłamem partii Ciprasa i przedterminowymi wyborami.
Krótko po głosowaniu źródła rządowe podały, że Cipras wystąpi o wotum zaufania dla swojego rządu po 20 sierpnia, kiedy upływa termin spłaty przez Grecję 3,5 mld euro należności wobec Europejskiego Banku Centralnego (EBC).
Wpływowy deputowany opozycyjnej Nowej Demokracji Makis Woridis oświadczył, że "nie ma szans", by ugrupowanie poparło rząd w głosowaniu nad wotum nieufności.
Radykalna Syriza Ciprasa wygrała w styczniu wybory parlamentarne, zapowiadając odejście od polityki oszczędności prowadzonej przy poprzednich dwóch programach pomocowych uzgodnionych z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i EBC.
Na godz. 15 w piątek zaplanowano posiedzenie ministrów finansów państw strefy euro, którzy mają ostatecznie zatwierdzić program pomocowy.
Władze Grecji oraz negocjatorzy instytucji reprezentujących jej wierzycieli zakończyli we wtorek negocjacje nad projektem memorandum w sprawie warunków nowego trzyletniego pakietu pomocy. Dokument wyznacza cele fiskalne, jakie musi spełnić Grecja, a także wylicza reformy, do których zobowiązały się władze tego kraju. Uruchomienie wsparcia wymagać będzie jeszcze zgody parlamentów niektórych państw eurolandu, w tym Niemiec.
W czwartek zielone światło dała Finlandia tradycyjne należąca do krajów prezentujących twardą postawę wobec Aten.
Jeżeli nowy program pomocy nie zostanie politycznie zatwierdzony, to Grecja może potrzebować nowej pożyczki pomostowej od UE.
Byli ambasadorowie Polski w Grecji: reformy są nieuniknione.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
REKLAMA
KE: możliwa druga pożyczka pomostowa dla Grecji
Tymczasem Komisja Europejska przyjęła w czwartek projekty decyzji eurogrupy w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji, a także w sprawie udzielenia Atenom drugiej pożyczki pomostowej na spłatę należności wobec EBC - poinformowała rzeczniczka KE Annika Breidthardt.
KE, na prośbę przedstawicieli ministerstw finansów państw UE, przygotowała też projekt decyzji o udzieleniu Atenom nowej pożyczki z wspólnego dla całej Unii Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM). Jak wyjaśniła rzeczniczka, działanie to wynika raczej z przezorności, bo celem wciąż pozostaje polityczne uzgodnienie nowego programu wsparcia dla Grecji przed 20 sierpnia.
W lipcu Ateny otrzymały ponad 7 mld euro kredytu pomostowego na uregulowanie zaległości wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i spłatę części zobowiązań wobec EBC. Środki te pochodziły z EFSM i są gwarantowane przez wszystkie kraje UE, nie tylko strefę euro. Państwa spoza obszaru wspólnej waluty otrzymały gwarancje na wypadek, gdyby Grecja nie była w stanie spłacić pożyczki. Jako zabezpieczenie mają służyć zyski z obligacji, zakupionych przez Europejski Bank Centralny. Dodatkowo gwarancją dla finansów UE będą fundusze, przeznaczone w budżecie dla Grecji. Mogą one zostać pomniejszone o kwotę niespłaconej pożyczki.
Cele fiskalne, jakie muszą spełnić Ateny
We wtorek władze Grecji oraz negocjatorzy instytucji reprezentujących jej wierzycieli - KE, EBC i MFW - zakończyli negocjacje nad projektem memorandum w sprawie warunków nowego trzyletniego pakietu pomocy dla Grecji z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. 29-stronicowy dokument wyznacza cele fiskalne, jakie musza spełnić Ateny, a także wylicza reformy, do których zobowiązały się władze Grecji. Kilkadziesiąt reform Grecja musi przyjąć jeszcze przed uruchomieniem programu wsparcia.
Jednym z najtrudniejszych punktów w negocjacjach było utworzenie funduszu o wartości 50 mld euro, do którego miałyby trafić dochody z prywatyzacji. Fundusz przeznaczony ma być na zmniejszenie zadłużenia Grecji, ale także na rekapitalizację banków i inwestycje w gospodarkę tego kraju. Z projektu dokumentu wynika, że w ciągu trzech lat Grecja przekaże do funduszu jedynie 6,5 mld euro z prywatyzacji, a pozostałą część w następnych latach.
Memorandum nie odnosi się do sprawy restrukturyzacji greckiego zadłużenia. Jej przeprowadzenie jest warunkiem udziału MFW w pomocy dla Aten. Strefa euro deklaruje, że do tego tematu powróci jesienią, po uruchomieniu programu wsparcia. Wyklucza jednak nominalną redukcję zadłużenia Grecji.
IAR/PAP, awi
REKLAMA