Zmiany w prawie ws. niepełnosprawnych w pracy
Do Sejmu wpłynął kolejny poselski projekt zmiany ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
2015-09-09, 11:46
Posłuchaj
W intencji ustawodawcy ma ona doprecyzować i uzupełnić obowiązujące przepisy, ale zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych jest pośpiesznym i kontrowersyjnym sposobem zaostrzenia kar dla pracodawców. - System rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych funkcjonuje w ten sposób, że każdy polski pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników i nie osiąga odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych musi co miesiąc dokonywać wpłat na państwowy fundusz – mówi mecenas z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Żeby sobie te wpłaty obniżyć jedną z opcji jest uzyskanie ulgi we wpłacie na fundusz, ustawodawca postanowił te ulgi zmodyfikować. Przede wszystkie chce uszczelnić system.
Wysokie kary
Zmiany mają polegać na dodatkowym raportowaniu. To zdaniem rozmówcy nie jest problemem. Jednak w jego ocenie szkodliwy może być pomysł wprowadzenia dodatkowy kar za uchybienia. - Proponuje się, że z powodu błędów pracodawca będzie musiał dokonywać dodatkowej opłaty sankcyjnej za dany błąd wysokości 5 proc., 10 proc. lub 30 proc. wartości ulgi – wylicza gość.
Trzeba połączyć wartości
Rozwiązaniem tej sytuacji jest połączenie korzyści finansowych z korzyściami pozafinansowymi. - W pierwszej kolejności wskazuje się, że pracodawca zatrudnia osobę niepełnosprawną, bo jest to osoba tak samo sprawny pracownik, jak każdy inny, który ma konkretny zawód i umiejętności. Z drugiej strony te osoby mają dodatkowe przywileje, więcej urlopu, zwolnienia z pracy. Państwowy Fundusz Rehabilitacji rekompensuje te podwyższone koszty po przed dofinansowania do wynagrodzeń. Idealny system to połączenie tych dwóch wartości – podkreśla gość.
Dominik Olędzki, abo
REKLAMA
REKLAMA