Kto skorzysta na ustawie antysmogowej?
Wejście w życie tzw. ustawy antysmogowej może pomóc w rozwoju firm ciepłowniczych włączających do sieci budynki, w których znajdują się przestarzale piece lub kotłownie. Takie działania od lat prowadzone są m.in. w Krakowie, skąd pochodzi prezydent Andrzej Duda. 6 października podpisał on nową ustawę.
2015-10-11, 11:00
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) Kraków od szeregu lat prowadzi działania polegające na podłączaniu do sieci cieplnej budynków, w których funkcjonują paleniska węglowe. Tylko w 2014 r. podłączono 53 budynki, w których znajdowało się 688 pieców węglowych oraz 7 kotłowni węglowych. Moc cieplna dostarczana do podłączonych budynków to 6,93 MW, z czego na c.o. 4,73 MW i na c.w.u. 2,20 MW.
- Obecnie procedujemy nad podłączeniem do sieci ciepłowniczej ponad 60 obiektów. W dużej części są to budynki poddawane kompleksowemu remontowi. Niektórzy właściciele informują nas, że remonty się przedłużają w efekcie czego nie rozpoczną w 2015 roku ogrzewania obiektów, tylko proszą o przesunięcie tego na rok 2016. Z tego powodu w roku 2015 prawdopodobnie podłączymy do sieci ponad 50 budynków, ale ogrzewanie zostanie uruchomione w ok. 40-45 budynków - mówi Janusz Miechowicz, dyrektor w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (MPEC) odpowiedzialny za realizację Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE).
Zapotrzebowanie budynków z paleniskami węglowymi, jakie zostaną podłączone w 2015 r., wyniesie ok. 6-7 MW, ale zapotrzebowanie budynków, które rozpoczną pobór ciepła będzie na poziomie ok. 5-5,2 MW.
Boomu na podłączenia do sieci ciepłowniczej nie ma
Jak informuje, zainteresowanie podłączaniem istniejących budynków do sieci ciepłowniczej ze strony właścicieli jest obecnie bardzo umiarkowane.
REKLAMA
- Żeby to zmienić prowadzimy bardzo rozbudowane działania marketingowe i wychodzimy z ofertami do właścicieli obiektów - zapewnia Janusz Miechowicz.
Kraków ma nadal 25 tys. palenisk węglowych
W Krakowie realizowana jest inwentaryzacja palenisk węglowych więc wiadomo dokładnie, gdzie znajdują się piece i ile ich jest. Obecnie zakończono V spośród VI etapów inwentaryzacji (obszarów miasta). Zinwentaryzowano dotąd ok. 20 tys. palenisk węglowych. Szacuje się, że ich ostateczna ilość (po zakończeniu VI etapu) wyniesie ok. 25 tys.
- Wysyłamy do właścicieli i zarządców nieruchomości oferty, w których proponujemy, że na własny koszt wykonamy projekty techniczne, przyłącze i węzeł cieplny. Po stronie właściciela jest tylko udostępnienie pomieszczenia, w którym moglibyśmy zamontować węzeł cieplny. W przypadku, kiedy w budynku są piece węglowe właściciel musi wybudować wewnętrzną instalację odbiorczą c.o., a jeżeli ma kotłownie węglową, to ta instalacja już jest, tylko w miejsce kotła wstawiamy wymiennik ciepła - informuje Janusz Miechowicz.
Ciepło dostarczane przez MPEC Kraków pochodzi z trzech źródeł: EDF Polska Oddział Kraków (71,2 proc.), CEZ Skawina (25,4 proc.) oraz ArcelorMittal Poland (3,2 proc.). Warto zwrócić uwagę, że źródła EDF Polska oraz CEZ Skawina opalane są węglem kamiennym. Obecnie MPEC w Krakowie eksploatuje 811,6 km sieci ciepłowniczych.
REKLAMA
- Współpraca z EDF Polska Oddział Kraków i CEZ Skawina układa się nam bardzo dobrze. Dotyczy ona także aspektu finansowego - producenci ciepła dofinansowują właścicielowi obiektu część kosztów, jakie ponosi w związku z podłączaniem budynku do sieci ciepłowniczej. Są to np. koszty budowy instalacji wewnętrznej i dostosowania pomieszczenia na potrzeby węzła cieplnego - wskazuje Janusz Miechowicz.
Moc zainstalowana krakowskich źródeł ciepła jest znacząco większa niż obecne zapotrzebowanie, więc po stronie produkcji nie ma żadnego problemu w zabezpieczeniu dostarczania ciepła do systemu miejskiego.
Dariusz Ciepiela
REKLAMA
REKLAMA