10 lat Krajowego Funduszu Kapitałowego

Inwestycje w 130 przedsiębiorstw w 10 lat. To dotychczasowy bilans działalności Krajowego Funduszu Kapitałowego, który został utworzony przez rząd w 2005 roku.

2015-10-09, 12:49

10 lat Krajowego Funduszu Kapitałowego

Posłuchaj

O 10 latach działalności Krajowego Funduszu Kapitałowego w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Magdalena Jagiełło-Szostak, członek zarządu Funduszu (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jego właścicielem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. KFK wspiera innowacyjne, a zarazem ryzykowne inwestycje. - Misja Krajowego Funduszu Kapitałowego to nie tylko wspieranie małych i średnich przedsięwzięć po przez udzielanie pomocy publicznej w ramach kapitału podwyższonego ryzyka. Chodzi też o wkład w budowanie ekosystemu polskiego rynku kapitałowego i tu te 10 lat to jest nasz sukces . Nasze fundusze zainwestowały w ponad 130 przedsiębiorstw. Złota zasada, że jeżeli fundusz zainwestuje w 10 przedsiębiorców, to 7 przypadków, nie koniecznie będzie krach, ale będzie to raczej brak sukcesu. Dziś jest jeszcze za wcześnie, żeby powiedzieć, czy ta reguła 7 do 3 sprawdzi się w przypadku każdego zespołu zarządzającego – wyjaśnia Magdalena Jagiełło-Szostak, członek zarządu funduszu. - Mamy już taką sytuację, w której fundusz zbył posiadaną przez siebie spółkę, gdzie nie tylko osiągnął więcej niż godziwy zysk. To również pozwala mu mieć nadzieję na pokrycie strat na innych inwestycjach – dodaje.

Potrzebujemy innowacji

Polski rynek kapitałowy dopiero się tworzy i on jest relatywnie niewielki w porównaniu z tym jak jest w innych krajach Unii Europejskiej. On będzie musiał się rozwinąć, bo przed nami wielka zmiana, słyszy się o e-rewolucji. Mówię tutaj o przejściu z gospodarki opartej na niskich placach do gospodarki innowacyjnej. Trudno sobie wyobrazić, że ona będzie mogła się rozwinąć bez wsparcia kapitałowego. - Wiele projektów, w które zainwestowały nasze fundusze ma charakter bardzo konserwatywny. W ostatnim roku obserwujemy, że nasi najsilniejsi inwestorzy zaczynają z większą śmiałością sięgać po projekty, które rzeczywiście mają element innowacyjności. Niewątpliwie jest powód do optymizmu. I nie jest on tylko takim chciejstwem, czy też marzeniem – podkreśla rozmówczyni.

Ustawa o wspieraniu innowacyjności została przyjęta przez Sejm 25 września, a Senat zaakceptował ją 1 października bez poprawek. Jeśli prezydent Andrzej Duda ją podpisze. Ustawa wejdzie w życie w styczniu 2016 roku.

Błażej Prośniewski, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej