Konwencja wyborcza PSL. Partia stawia na samorządy
Pod hasłem "Samorząd Tu zaczyna się Polska" Janusz Piechociński, Adam Struzik i inni liderzy PSL podpisali w sobotę na konwencji "Kontrakt dla Polski lokalnej" - swoje zobowiązania dla samorządów, które mają je uchronić przed zakusami m.in. ze strony PiS.
2015-10-17, 13:40
Posłuchaj
"Kontrakt dla Polski lokalnej" zakłada m.in. zagwarantowanie w konstytucji RP kadencyjności samorządów, jasny podział obowiązków rządowych i samorządowych, z wyraźnym dalszym procesem decentralizacji, uporządkowanie finansów samorządowych poprzez przypisanie źródeł finansowania adekwatnie do realizowanych zadań, w tym m.in. włączenie samorządów do udziału w dochodach z podatku VAT, stworzenie podstaw prawnych do efektywnej i racjonalnej współpracy wspólnot samorządowych na zasadzie dobrowolności oraz zwiększenie roli rad osiedli, rad sołeckich i uprawnień społeczności lokalnych w kreowaniu rozwoju.
Nie wiesz, na kogo głosować? Porównaj programy wyborcze partii >>>
Prezes PSL Janusz Piechociński podkreślał, że umacnianie centrum nie może odbywać się kosztem samorządów. Muszą być one rozwijane, a ich działalność powinna być coraz aktywniejsza. Należy opierać się tutaj na reformie samorządowej przeprowadzonej 25 lat temu.
- Nie chodzi o wielkie rewolucje instytucjonalne, ale poprawianie i wzmacnianie, poprzez przyciąganie do aktywności społecznikowskiej młodego pokolenia - podkreślał.
REKLAMA
Janusz Piechociński zapowiedział jednocześnie, że PSL będzie walczyło w nowej kadencji o zwiększenie kompetencji i finansowania samorządów.
Krytykowano zapowiedzi wyborcze innych partii
Na konwencji krytykowano zapowiedzi wyborcze innych partii, np. zaproponowane przez PiS zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, gdyż oznaczałoby to cios w samorządowe finanse, na które składa się m.in. udział w podatku PIT. Ludowcy zapowiadali natomiast, że sami chcieliby zwiększyć udział samorządów w dochodach z podatku CIT.
Mówcy jako szkodliwe określali także składane przez inne ugrupowania propozycje zmiany podziału wojewódzkiego kraju: dodania dwóch lub powrotu do podziału na 49 województw. Jak argumentował Adam Struzik, w UE, gdzie trwa już wstępna dyskusja nad podziałem środków na następną perspektywę finansową, nie ma miejsca na słabe regiony, gdyż przegrają one rywalizację o nowe środki unijne.
"PiS dąży do skrócenia kadencji samorządów"
Uczestnicy konwencji przestrzegali także, iż PiS dąży do skrócenia kadencji samorządów.
Według PSL powodem niepokoju samorządowców jest złożony przez PiS jesienią ub. roku - tuż po wyborach samorządowych - projekt ustawy, przewidujący skrócenie kadencji nowo wybranych sejmików województw. W uzasadnieniu projektu PiS argumentowało wówczas, że długość kadencji organów samorządu określają ustawy i można za ich pomocą ją zmienić.
Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek mówiła jednak w sierpniu, że wracanie przez ludowców do tego projektu "jest mało poważne", bo był on był złożony przez PiS w reakcji na informacje o nieprawidłowościach w jesiennych wyborach samorządowych.
IAR/PAP, awi
REKLAMA