Raport: UE zrealizuje cele klimatyczne do 2020 roku. Polska ma problem z efektywnością

Unia Europejska zrealizuje główny cel swojej polityki klimatycznej do roku 2020, czyli redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20 procent w porównaniu z rokiem 1990. Tak wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji ds. Środowiska.

2015-10-20, 13:56

Raport: UE zrealizuje cele klimatyczne do 2020 roku. Polska ma problem z efektywnością
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Unijny komisarz ds. energii Miguela Ariasa Canete: pozostało jeszcze wiele pracy przed ostatnią fazą negocjacji klimatycznych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Opublikowany we wtorek dokument pt. "Trendy i prognozy dla Europy - 2015" pokazuje, że emisje gazów cieplarnianych w Europie zmniejszyły się w latach 1990-2014 o 23 proc. i osiągnęły najniższy notowany poziom.

Z raportu wynika, że nasz kraj, mimo wielu obaw, radzi sobie całkiem dobrze z wypełnianiem zobowiązań unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego. Chodzi o cele redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2020 r., jakie UE uzgodniła w 2007 r. Między PiS i PO toczył się nawet spór o to, kto zgodził się na te zapisy, które w opinii niektórych polityków powinniśmy byli zawetować.

Polska na dobrej drodze

Tymczasem sprawozdanie Europejskiej Agencji środowiska pokazuje, że Polska jest w gronie 24 państw unijnych, które są na dobrej drodze, by wypełnić cel 20-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2020 r. Cztery państwa, które mają z tym problemy, to bogate Austria, Belgia, Irlandia i Luksemburg.

Mimo to UE jako całość ma do końca dekady zmniejszyć emisję o 24 proc. (a jeśli podjęte zostaną dodatkowe działania, które już są planowane w państwach członkowskich, to nawet o 25 proc.).

- Pomiędzy 1990 a 2014 nasze emisje spadły o 23 proc. Mamy lepsze wyniki niż oczekiwano. W tym samym czasie nasza gospodarka urosła o 46 proc., udowadniając, że ochrona klimatu i wzrost gospodarczy mogą iść w parze - mówił podczas prezentacji raportu w Brukseli unijny komisarz ds. działań klimatycznych i energii Miguel Canete.

Unijny komisarz: nasza polityka działa

Zgodnie z szacunkami zawartymi w opracowaniu EEA poziom emisji gazów cieplarnianych obniżył się w 2014 r. o 4 proc. w porównaniu z 2013 r. Częściowo stało się tak z uwagi na fakt, że był to bardzo ciepły rok, co ograniczyło zapotrzebowanie na energię. W efekcie oznacza to jednak, że unijne emisje gazów cieplarnianych były w 2014 r. o 23 proc. niższe od poziomów z 1990 r. Dla porównania: w 2013 r. emisje były niższe o 19,8 proc. w porównaniu do 1990 r.

- Dzisiejszy raport pokazuje, że nasza polityka działa. Rezultaty mówią same za siebie - podkreślał Canete, wskazując, że to wyraźny sygnał przed globalną konferencją klimatyczną w Paryżu świadczący o tym, że Europa dotrzymuje swoich zobowiązań.

Nie wszystkim krajom się uda?

Z opracowania EEA wynika, że 20 krajów jest na dobrej drodze, aby wypełnić swoje cele dotyczące udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym. Nie radzą sobie z tym Dania, Francja, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Hiszpania i Wielka Brytania.

Z kolei problemy z wypełnieniem celu dotyczącego efektywności energetycznej (oszczędzanie energii, np. poprzez ocieplanie budynków, czy modernizację sieci) ma Polska, a także Belgia, Estonia, Francja, Niemcy, Malta, Holandia i Szwecja.

Jedynie 13 państw UE jest na dobrej drodze, by wypełnić cele zarówno jeśli chodzi o redukcję gazów cieplarnianych, jak i udział źródeł odnawialnych i efektywność energetyczną. W porównaniu z 2009 r. to znaczny postęp, bo wówczas na dobrej ścieżce we wszystkich obszarach było jedynie 9 krajów.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej