W czasie niskich stóp procentowych opłaca się wynajem mieszkań
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie zmieniać poziomu stóp procentowych. To decyzja zgodna z prognozami ekspertów. Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych pozostaje na niskim poziomie. To wiele osób zniechęca do oszczędzania na depozytach bankowych.
2015-11-06, 09:22
Posłuchaj
Jak oszczędzać w czasach niskich stóp procentowych?
Lokata z gwiazdką
Oprocentowanie kredytów i lokat w złotych pozostanie na dotychczasowym poziomie. A te rekordowo niskie stopy procentowe już od dłuższego czasu nie pozwalają zarobić na lokatach - tłumaczy Michał Kryński z bankier.pl.
- Roczne lokaty, czyli taki bardzo standardowy produkt, bardzo popularny w październiku miał najwyższe notowanie na poziomie 2,65 proc. Trzeba dziś pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy, że lokaty o najwyższym oprocentowaniu będą teraz najprawdopodobniej obłożone „gwiazdkami”. Oznacza to, że będą zawierały bardzo dużo dodatkowych warunków, które musimy spełnić żeby to „wysokie” oprocentowanie uzyskać – mówi gość.
Nowa oferta obligacji skarbowych
Oszczędzać możemy też kupując obligacje skarbowe. Tutaj niestety też nie możemy liczyć na duże zyski. Ministerstwo Skarbu Państwa oferuje nową serię jedenastomiesięcznych obligacji krótkoterminowych. - Obligacje są oprocentowane całkiem dobrze – tłumaczy Kryński. W skali roku możemy uzyskać 2 proc. Jest to już kolejny tego typu produkt skierowany właśnie do klientów detalicznych. Jeśli więc nie chcemy ryzykować, to obligacje skarbu państwa będą dobrym wyborem.
REKLAMA
Kierunek giełda?
Znacznie więcej możemy zarobić kupując akcje firm. Na giełdzie w ciągu jednego dnia możemy zarobić tyle, co na lokacie w rok. Ale równie szybko możemy tyle samo, jeśli nie więcej, stracić - mówi Paweł Majtkowski analityk finansowy.
Dziś mamy jednak na giełdzie trend spadkowy, czyli akcje tracą na wartości. Warto też jednak wziąć pod uwagę spore wahania na parkiecie. Ryzyko inwestowania na GPW jest duże, ale jest to także szansa na większe zyski. Jest to zatem ciekawa perspektywa, trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie inwestować wszystkich swoich pieniędzy – tłumaczy Paweł Majtkowski.
Kuszące zagraniczne parkiety
Można zainteresować się także funduszami inwestycyjnymi, które inwestują poza granicami Polski - dodaje Michał Kryński. Patrząc na to co dzieje się na naszej giełdzie warto poszukać funduszy inwestycyjnych, które skupiają się na rynku niemieckim czy amerykańskim. Azjatyckie giełdy też mogą być ciekawym strzałem. Pamiętajmy o tym, że inwestowanie w dzisiejszych czasach to nie tylko Polska, ale tak naprawdę cały świat – tłumaczy Kryński.
Najem – najbardziej opłacalny
Dla osób z bardziej zasobnym portfelem, najbardziej opłacalne i najmniej ryzykowne wydaje się inwestowanie w mieszkania pod wynajem - przyznaje Maciej Górka z serwisu domiporta.pl. Prawie 4,77 proc. tyle wynosi oczekiwana rentowność z najmu w największych miastach w Polsce. Najwyższą rentowność z najmu możemy osiągnąć w Gdańsku, a także w Warszawie i Wrocławiu. Tam relacja ceny zakupu nieruchomości względem oczekiwanych stawek czynszu jest najlepsza. I dlatego tam tą rentowność możemy osiągnąć na poziomie nawet 6 proc.
REKLAMA
W Niemczech i w krajach Beneluksu prawie 40 proc. populacji wynajmuje mieszkania, w Polsce tylko 10 proc. – tłumaczy Maciej Górka.
Zdaniem eksperta, rentowność z wynajmu mieszkań w Polsce nadal powinna rosnąć. Warto też inwestować w grunty rolne. Ich ceny w ciągu roku rosną w dwucyfrowym tempie.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA