INNOventure: łączy technologię z rynkiem
W Polsce działają od niedawna. Chodzi o fundusze inwestycyjne, których celem jest wsparcie naukowców, wynalazców i inżynierów w rozwijaniu ich projektów, lokowaniu ich na rynku i podnoszeniu ich wartości.
2015-11-23, 14:44
Posłuchaj
Jak funkcjonuje jeden z takich fundusze to wyjaśnia prezes zarządu Marcin Bielówka, prezes zarządu INNOventure. - INNOventure to wspólne przedsięwzięcie funduszu zalążkowego, który działał w Krakowskim Parku Technologicznym i Narodowego Centrum Badania i Rozwoju. Poszukujemy projektów, które będą przedsięwzięciami biznesowymi, takich, których pochodzą ze świata nauki lub B+R, czyli badania i rozwój – wyjaśnia rozmówca.
Fundusz jest otwarty na różne inicjatywy
Każdy projekt ma szansę na dofinansowanie. - Nie stawiamy ograniczeń branżowych. W naszej misji zapisaliśmy sobie, że chcemy inwestować w projekty szeroko rozumiane jako inżynierskie. To nie jest tylko informatyka, choć w tym momencie jest to nieodzowna część każdego przedsięwzięcia. Jeśli trafimy na jakiś ciekawy projekt z poza branży inżynierskiej, a do takich należy pierwszy projekt, w który zainwestowaliśmy, pochodzący z obszaru biotechnologii, też jesteśmy zainteresowani – podkreśla rozmówca.
Fundusz finansuje projekt
Co trzeba mieć poza projektem? - Pieniądze my zapewniamy, są one zarówno publiczne, jak i prywatne. My poszukujemy technologii i ludzi, którzy tą technologię będą chcieli wdrażać do rzeczywistości rynkowej. Jeśli będzie sama technologia, to będziemy chcieli skompletować zespół. Szukamy zarówno twórców technologii, jak i osób, które chcą w oparciu o technologię, nie koniecznie zawsze swoją, rozwijać przedsięwzięcia biznesowe – wyjaśnia gość.
Elżbieta Mamos, abo