Polska da 8 mln dol. na Zielony Fundusz Klimatyczny. Starczy na jeden projekt

W poniedziałek podczas inauguracji szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu premier Beata Szydło zadeklarowała, że Polska, choć nie ma obowiązku, jest gotowa do 2020 r. wyasygnować 8 mln dolarów, aby wesprzeć m.in. Zielony Fundusz Klimatyczny w działaniach na rzecz adaptacji do zmian klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

2015-12-02, 20:26

Polska da 8 mln dol. na Zielony Fundusz Klimatyczny. Starczy na jeden projekt
Zielony Fundusz Klimatyczny został ustanowiony przez 194 kraje konwencji klimatycznej ONZ w 2010 r. celem wspierania projektów w krajach rozwijających się. . Foto: Pixabay

Zadeklarowana przez Polskę kwota 8 mln dolarów może być wkładem do jednego projektu lub programu realizowanego przez Fundusz - poinformowała w środę PAP dyrektor wykonawcza Zielonego Funduszu Klimatycznego Hela Cheikhrouhou.

Minister środowiska Jan Szyszko powiedział PAP, że zgodnie z obowiązującym prawem Polska nie musi tego robić, bo jest państwem w okresie przejściowym (a nie wysoko rozwiniętym).

Inne państwa też się dokładają

Cheikhrouhou poinformowała w środę PAP na marginesie szczytu w Paryżu, że jest wiele krajów, które nie są wysoko rozwinięte, a zadeklarowały wkłady do Zielonego Funduszu Klimatycznego. „Korea Południowa włożyła 100 mln dolarów do funduszu, Meksyk także dołożył 10 mln dolarów” – wymieniła.

Powiązany Artykuł

szydło pap 30.11.2015 1200.jpg
Szczyt klimatyczny COP-21 w Paryżu. Beata Szydło mówi o dwóch ważnych dla Polski warunkach do spełnienia



Jak zaznaczyła, fundusz może przyjmować różne składki. „Oczekujemy coraz więcej partnerów wpłacających składki do funduszu” – powiedziała.

8 mln dol. starczy na jeden projekt, lub dołączy do finansowania programu

Pytana, czy 8 mln dolarów wystarczyłoby na jeden projekt realizowany przez fundusz, odparła: „Pieniądze od krajów są łączone, więc ta kwota może wejść w skład finansowania jednego projektu czy jednego programu wraz z innymi źródłami, jakie ma fundusz”.

Programy dotyczą efektywności energetycznej w różnych miejscach naszego globu

Zaznaczyła, że jest szeroka gama, jeśli chodzi o wysokość finansowania przez fundusz. Poinformowała, że Zielony Fundusz Klimatyczny postanowił alokować kwotę do 215 mln dolarów na regionalny program efektywności energetycznej w Ameryce Łacińskiej, ale także niższe kwoty, do 10 mln dolarów, na mniejszej skali programy w Peru czy Senegalu (6,2 i 7,6 mln dolarów).

„Kiedy jest deklaracja, następnym krokiem jest podpisanie uzgodnienia wkładu, jest to więc kontrakt, a potem płatność do funduszu jest kierowana albo w gotówce, albo w wekslu” – powiedziała pytana o sposób postępowania ze składkami do funduszu.

Zielony Fundusz Klimatyczny został ustanowiony przez 194 kraje konwencji klimatycznej ONZ w 2010 r. celem wspierania projektów w krajach rozwijających się. Kraje rozwinięte uzgodniły, że wspólnie zmobilizują do 2020 r. 100 mld dolarów rocznie na rzecz funduszu z różnych źródeł, by odpowiedzieć na rosnące potrzeby adaptacji do zmian klimatu w krajach rozwijających się.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej