Finanse muzułmańskie: stopa procentowa to lichwa
Współczesne rynki finansowe mają bardzo złożoną i interesującą strukturę.
2016-02-11, 09:57
Posłuchaj
Pieniądz rozumiany jako banknoty pełni na nich właściwie marginalną rolę, gdyż został zastąpiony różnego rodzaju kontraktami regulującymi wzajemne płatności itp., określanymi ogólnym terminem instrumentów finansowych. Jednym z takich nowych instrumentów są finanse muzułmańskie mówi Katarzyna Czupa z Centrum Analiz Społecznych Case.
- Finanse muzułmańskie to są normalne instrumenty finansowe. Działają podobnie jak w Państwach Zachodnich z tą różnicą, że nie są oparte o stopę procentową. W finansach muzułmańskich jest zakaz stosowania stopy procentowej, która jest uważana za lichwę – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.
Finanse muzułmańskie w Europie
Jak zaznacza ekspert, finanse muzułmańskie stają się coraz bardziej popularne na świecie - w tym na naszym kontynencie.
- Finanse muzułmańskie wdrażają przede wszystkim Luksemburg i Wielka, choć pojawiają się one również we Włoszech, w Rosji, we Francji i w Niemczech. Są one przede wszystkim ważny instrument dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Jest to kolejny instrument, który zmniejsza nam ryzyko. Jest to instrument bardzo bezpieczny. Tak jak powiedziałam w instrumentach muzułmańskich nie zarabiamy na stopie procentowej, która jest bardzo prostą formą zysku. Te instrumenty są tak skonstatowane, żeby wspierały działalność gospodarczą, w związku z tym potencjalny inwestor lepiej sprawdza inwestycje, instrument jest bezpieczniejszy, stopa zwrotu jest niższa. Zarabiamy na zysku z danego przedsięwzięcia. W zależności od dochodowości, bądź braku dochodowości danego przedsięwzięcia mamy zysk bądź nie – wyjaśnia rozmówczyni.
Finanse muzułmańskie to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego. Według danych EY w ciągu minionych 4 lat wartość aktywów islamskich instytucji finansowych rosła w tempie 17,6 proc. rocznie, osiągając w 2013 roku blisko 2 biliony dolarów. I chociażby dlatego warto mieć wiedzę na temat tego instrumentu finansowego.
Elżbieta Mamos, abo