Śmigłowiec Caracal dla polskiej armii: w resorcie rozwoju ruszają kolejne rozmowy

2016-03-02, 15:45

Śmigłowiec Caracal dla polskiej armii: w resorcie rozwoju ruszają kolejne rozmowy
Negocjacje z władzami Airbus Helicopters, producenta śmigłowców Cacaral, potrwają do końca tygodnia. . Foto: Wikimedia Commons,MilborneOne, CC

Jak dowiedziała się IAR, rozpoczęła się kolejna tura rozmów z Francuzami w sprawie przetargu śmigłowcowego.

Posłuchaj

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki, pytany o przetarg śmigłowcowy, nie chce zdradzać żadnych szczegółów negocjacji. Mówi jedynie, że w naszym interesie jest, aby na tej umowie skorzystała polska gospodarka i firmy lotnicze, które są u nas./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Według naszych ustaleń rozmowy rozpoczęły się dziś w ministerstwie rozwoju, które po zmianie ekipy rządzącej przejęło tę sprawę.

Rozmowy dotyczą zakupu 50 śmigłowców od Airbus Helicopters

Negocjacje z władzami Airbus Helicopters, producenta śmigłowców Caracal, potrwają do końca tygodnia. Resort oficjalnie nie informuje o tej sprawie. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że rozmowy dotyczą dostawy pięćdziesięciu maszyn, czyli oferty przyjętej wstępnie jeszcze przez rząd PO-PSL.

Szef MON krytycznie o kontrakcie ws. Caracali

W ubiegłym tygodniu, w ramach podsumowania stu dni urzędowania w ministerstwie obrony, Antoni Macierewicz mówił, że odziedziczył po poprzednikach "olbrzymie zaniedbania" w programach modernizacyjnych. Jako przykład podał właśnie postępowanie na zakup śmigłowców wielozadaniowych.

"Oddaliście pieniądze innym zamiast Polakom". A. Macierewicz o kontrakcie na śmigłowce Caracal

Źr. TVN24/x-news

Minister Macierewicz powiedział, że przetarg ten "tworzył wielkie kłopoty ze względu na obciążenie skarbu państwa kwotą", która zamiast być przeznaczona na rozwój polskiego przemysłu, miała zostać wydana za granicą.

Świdnik i Mielec wrócą do gry?

Szef MON dopytywany przez dziennikarzy powiedział, że w przetargu śmigłowcowym widzi miejsce zarówno dla francuskiego konsorcjum, jak i dla zakładów ze Świdnika i Mielca, które poprzednia ekipa rządząca wyeliminowała z przetargu.

 ̶ Negocjujemy ciągle z Francuzami. Chcemy żeby pracowali dla Polski, ale chcemy oprzeć możliwości działania polskich śmigłowców na polskich fabrykach w Mielcu i Świdniku, nie rezygnując także oczywiście z Caracala - zaznaczył w trakcie ubiegłotygodniowej konferencji minister Macierewicz.

Pierwsze śmigłowce trafią do polskiej armii jeszcze w tym roku?

Poinformował też, że pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone armii jeszcze w tym roku. "Jesteśmy już po wstępnych rozmowach zarówno z Mielcem, jak i ze Świdnikiem, a powtarzam: liczymy także na udział francuskiego Airbusa w tym programie" - mówił szef MON.

IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej