Szara strefa rośnie. Nowe prawo ma to zmienić

Wskaźniki szarej strefy w Polsce są wyższe, niż średnia europejska.

2016-03-02, 19:32

Szara strefa rośnie. Nowe prawo ma to zmienić
Problem szarej strefy dotyczy wielu branż i także wielu przedsiębiorców, zarówno tych małych, jak i dużych. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O szarej strefie w Polskim Radiu 24 mówi Michał Borowski ekspert BCC ds podatku VAT (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Według kalkulacji Schneider’a w 2014 r. szara strefa w naszym kraju wynosiła 23,5 proc. PKB, według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową było to 19,5 proc. PKB. Główny Urząd Statystyczny natomiast podaje 13 proc. polskiego PKB.

Problem jest coraz większy

Szacunki są różne w zależności od przyjętej metodologii, ale pewne jest, że problem istnieje i jak mówi Michał Borowski ekspert BCC ds podatku VAT, z roku na rok rośnie.

- Wyłudzenia podatku VAT to nie jest tylko problem Polski, dotyczy on całej Europy. VAT na Zachodzie Europy funkcjonuje dużo dłużej, to powoduje, że pewne mody przychodzą właśnie stamtąd. Organy podatkowe na zachodzie miały dużo więcej czasu by nauczyć się walczyć z nadużyciami i wprowadzić procedury skutecznej walki. Wywczas przestępcy przenoszą się do krajów, gdzie urzędy skarbowe nie są jeszcze tak sprawne – wyjaśnia gość.

Oszukują mali i duzi

Problem szarej strefy dotyczy wielu branż i także wielu przedsiębiorców, zarówno tych małych, jak i dużych.

- Oczywiście duże firmy robią to bardziej w kontekście optymalizacji pomniejszają zobowiązania podatkowe. Musimy pamiętać, że podatnik ma prawo w obrębie dostępnych regulacji minimalizować swoje zobowiązania podatkowe. Inna kwestia, która dotyczy mniejszych firm, to jest nie rejestrowanie pełnego obrotu z działalności. I nie odprowadzenie pełnego podatku – mówi gość Polskiego Radia 24.


Przestępcy są elastyczni

W przypadku wyłudzeń VAT proceder może dotyczyć każdej branży -podkreśla ekspert.

- Jeżeli mówimy o wyłudzeniach VAt, to przestępcy bardzo łatwo przenoszą się z jednego towaru na drugi. Nawet gdy ustawodawca zamyka pewne drogi do wyłudzania VAT-u w jakiejś branży, tu przykładem jest elektronika, to bardzo szybko wyłudzenia pojawiają się gdzieś indzie na przykład w sektorze części samochodowych, czy żywności. Pomysłowość przestępców jest nieograniczona. Warto jednak zwrócić uwagę na parę branży: na tytoniową, alkoholową i nadal mówimy o branży stalowej. Te trzy branże mają problem z nierejestrowanymi transakcjami – podkreśla Michał Borowski. 

JPK ma częściowo rozwiązać problem


Dlatego tym trudniej jest w takich przypadkach walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Co ważne, resort finansów w ostatnim czasie podjął szereg działań, które mają system podatkowy uszczelnić i ograniczyć zjawisko szarej strefy. Od 1 lipca ma obowiązywać m.in. tzw. Jednolity Plik Kontrolny.

- Wprowadzone przepisy będę nakazywały dużym przedsiębiorcom przekazywanie urzędowi skarbowemu jednolitych informacji w formie elektronicznej. To sprawi, że urząd będzie już miał narzędzia, żeby zweryfikować podejrzane informacje np. bardzo duży wzrost obrotu w jakimś okresie. Z czasem planowane jest, że tymi przepisami będą objęci także mniejsi podatnicy – dodaje.
 
Szacuje się, że od 20 do nawet 80 mld zł rocznie traci budżet państwa na istnieniu szarej strefy.

Elżbieta Szczerbak, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej