Pomoc dla frankowiczów? "Zapłacą wszyscy"
Jeszcze w marcu Komisja Nadzoru Finansowego ma przedstawić swoje wyliczenia dotyczące skutków finansowych prezydenckiego projektu ustawy o kredytach walutowych.
2016-03-10, 13:21
Posłuchaj
Powiedział o tym w czasie dorocznego Forum Bankowego (odbyło się w środę) Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak. Z kolei obecny na forum profesor Adam Glapiński, członek zarządu NBP poinformował, że trwają prace dotyczące bardziej realistycznego rozwiązania kwestii kredytów walutowych.
Mała skala społeczna
Według Glapińskiego kompromisowe rozwiązanie jest możliwe do znalezienia, ale jest to trudniejsze niż się wszystkim wydawało. Podobnie uważa Andrzej Halesiak dyrektor w Biurze Analiz Makroekonomicznych w banku Pekao SA.
- Kredyty we frankach w różnych bankach różnie wyglądają. W niektórych były rzeczywiście oparte na frankach, w innych indeksowane. Różna jest również kwestia finansowania tych kredytów. Warto także zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze kredyty frankowe są istotnym problemem dla systemu finansowane, natomiast jeśli się popatrzy, że one dotyczą 4 proc. gospodarstw domowych w Polsce, to nie jest to problem społeczny, jak czasami się go przedstawia, ale problem wybranej grupy. Druga kwestia, która przemawia, żeby się tym problemem zająć systemowo, to ekstremalna zmienność obecnego otoczenia makroekonomicznego. Tym bardziej, że wiele instytucji międzynarodowych ostrzega, że zbliża się kolejna fala kryzysu – wyjaśnia ekspert.
Posłuchaj
Tym bardziej, że do tej pory w dyskusjach dotyczących problemu kredytów walutowych często powtarzany był argument o lepszej jakości takich zobowiązań, w stosunku do kredytów mieszkaniowych w walucie krajowej. Z danych zaprezentowanych przez NBP wynika jednak, że sytuacja uległa zmianie - po raz pierwszy w historii odsetek zagrożonych kredytów w walucie przebił ten wskaźnik dla pozostałych kredytów hipotecznych.
REKLAMA
Kto zapłaci za plan pomocy?
Grzegorz Maliszewski główny ekonomista Banku Millenium zwraca z kolei uwagę na koszty rozwiązania.
- Kosztami każdego rozwiązania zostaną obciążeni inni klienci banków i podatnicy. Mam też problem z tym, że frankowicze przedstawiani są jako ofiary nieuczciwych praktyk sektora bankowego. To nie jest prawda, bo 90 proc. kredytobiorców deklarowała znajomość ryzyka walutowego. To nie zmienia faktu, że problem jest – podkreśla specjalista.
Posłuchaj
Temat jest złożony
Ewentualne rozwiązania dla frankowiczów mają też zadbać o stabilność sektora bankowego. Także zdaniem Kamila Moskwika eksperta Instytutu Sobieskiego temat nie jest prosty.
- Temat jest bardzo trudny i będzie wymagał ciekawych rozwiązań. Większość osób,. które brały te kredyty musiały sobie zdawać sprawę z ryzyka, że na rynku walutowym kurs może się zmienić. Poczekałbym też na opinię, którą ma podać Komisja Nadzoru Finansowego na temat kosztów – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Posłuchaj
Na pytanie, czy jeszcze w tym roku może powstać projekt rozwiązań dla frankowiczów - profesor Glapiński powiedział: "To jest bliskie, z tego co mi się wydaje".
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA