Zarabiasz na blogu? Musisz zapłacić podatek

Przychody z reklam na blogu czy youtubie też należy rozliczyć.

2016-03-21, 16:58

Zarabiasz na blogu? Musisz zapłacić podatek
Prowadzenie bloga coraz częściej staje się opłacalnym pomysłem na życie. Foto: flickr.com/marisavasquez_photography

Posłuchaj

O tym jak płacić podatek za bloga w Polskim Radiu 24 mówiła Anna Misiak, doradca podatkowy w firmie MDDP (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jeśli dana aktywność w internecie ma charakter hobbystyczny, a nie zarobkowy, to wtedy niepotrzebne jest otwieranie działalności gospodarczej.

Przychody z reklam jak najem

Przychody z reklam należy w tym przypadku rozliczyć jak przychody z najmu lub dzierżawy - tłumaczy Anna Misiak, doradca podatkowy w firmie MDDP.

- Taka osoba powinna co do zasady zadeklarować te przychody w zaznaniu rocznym. Jeśli osiągane przychody będzie rozliczała na zasadach ogólnych, konieczne będzie złożenie zeznania rocznego w formie formularza PIT-36. Tam trzeba będzie rozliczyć przychody i koszty. Nie należy zapominać, że już w ciągu roku, jeśli ktoś uzyskiwał przychód to on powinien być opodatkowany jako przychody z najmu, dzierżawy. Istnieje także taka możliwość, że osoba czerpiąca przychody z najmu bądź dzierżawy miejsca wirtualnego może wybrać inny sposób opodatkowania, czyli podatek zryczałtowany. Wówczas w ramach tej formuły może skorzystać z podatku zryczałtowanego, który wynosi 8,5 proc. - wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Jak rozliczyć film?

W przypadku przychodów osiąganych z filmu zamieszczonego na youtubie, można korzystać z 50 proc. kosztów uzyskania przychodu.

- Jeśli sprzedamy licencję do takiego filmu, albo dochodziłoby do korzystania z praw autorskich po przez wyświetlanie tego filmu, to osiągane przychody należy zakwalifikować jako przychody z tytułu praw majątkowych. Jeśli przychody są osiągane przez twórcę filmu, to ma on możliwość ze skorzystania z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Przychody zaś powinien rozliczyć w zaznaniu rocznym na zasadach ogólnych - mówi ekspertka.

 Co ze sprzedażą w internecie?

Przy sprzedaży przedmiotów na serwisach aukcyjnych, jeśli robimy to rzadko, zasadniczo nie musimy płacić podatku.

 - Przepisy podatkowe przewidują, iż sprzedaż rzeczy nie podlega opodatkowaniu, jeśli minęło od jej nabycia 6 miesięcy, jeżeli tak się nie stało, to niestety trzeba sprzedaż w internecie rozliczyć podatkowo. Przychody ze sprzedaży rzeczy są opodatkowane na zasadach ogólnych - dodaje specjalistka.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, oprócz rocznego rozliczenia, należy pamiętać o obowiązkach podatkowych w trakcie roku, jak np. prowadzeniu książki przychodów i rozchodów.

REKLAMA

Karolina Mózgowiec, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej