Afera "Panama Papers": Ministerstwo Finansów sprawdzi polski wątek
Ministerstwo Finansów sprawdzi polskie wątki sprawy "Panama Papers". Chodzi o ukrywanie majątków i unikanie opodatkowania.
2016-04-04, 16:47
Posłuchaj
Andrzej Puncewicz z kancelarii podatkowej Crido nie jest zdziwiony zapowiedziami resortu
Dodaj do playlisty
Dokumenty, obejmujące okres ostatnich 40 lat, wyciekły z zarejestrowanej w Panamie międzynarodowej firmy prawniczej Mossack Fonseca.
Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Wiesław Jasiński poinformował dziennikarzy, że analiza resortu będzie dotyczyć osób i podmiotów z Polski, wymienionych w publikacjach medialnych. Taką analizę umożliwia ustawa i praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Inspektor zapowiada dynamiczną pracę i analizę dostępnych w tej sprawie baz danych, zarówno w Polsce jak i za granicą.
Polska podpisała umowę z Panamą w styczniu
Przedstawiciel rządu dodał, że administracja zwróciła się też o pomoc do zagranicznych podmiotów. Wiesław Jasiński powiedział, że Polska w styczniu 2015 roku podpisała odpowiednie porozumienie z Panamą. Podsekretarz stanu zapowiada też wykorzystanie podobnych porozumień z innymi państwami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową.
Powiązany Artykuł
![Puls gospodarki.jpg](http://static.prsa.pl/images/6e3e3cdf-766d-48e2-83ff-5fc35beae384.jpg)
"Panama Papers" Ekonomiści: szokują nazwiska i podane sumy
Doradca podatkowy spodziewał się działań MF
REKLAMA
Andrzej Puncewicz z kancelarii podatkowej Crido nie jest zdziwiony zapowiedziami resortu. Jego zdaniem Ministerstwo Finansów od dłuższego czasu zapowiada wysiłki na rzecz uszczelnienia systemu podatkowego. Rozmówca IAR podkreśla, że chodzi o sytuacje, w których fiskus podejrzewa, że dany podmiot unika płacenia podatków.
Ekspert tłumaczy jak w praktyce działają raje podatkowe. Osoby czy firmy w praktyce przenoszą swój majątek na podmiot zarejestrowany w tak zwanym raju podatkowym. Firma ta przeprowadza następnie zyskowne transakcje, nie odprowadzając od nich danin.
Największy wyciek danych w historii. Światowi politycy na liście ukrywających majątek
RUPTLY/x-news
Beata Szydło: uszczelnienie systemu podatkowego jest konieczne
Uszczelnienie systemu podatkowego jest konieczne - powiedziała premier Beata Szydło, komentując sprawę Panama Papers.
REKLAMA
Podczas konferencji prasowej w Szczecinie premier zapowiedziała, że w przeciągu najbliższych godzin otrzyma szczegółowe informacje z Ministerstwa Finansów dotyczące tej sprawy.
Polski rząd pracuje nad uszczelnieniem systemu podatkowego
Beata Szydło podkreśliła, że uszczelnienie systemu to jedna z podstaw naprawy systemu podatkowego, którą przeprowadza obecnie rząd. Dodała, że tym powinny również zająć się instytucje europejskie: Komisja Europejska, Rada Europy.
Największe dziennikarstwo śledcze ostatnich lat
Blisko 11,5 miliona dokumentów świadczących o wyprowadzaniu majątków do rajów podatkowych opisuje jedno z największych dziennikarskich śledztw ostatnich lat. Przeprowadziły je redakcje różnych mediów w ramach Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ).
Niemiecka gazeta opublikowała nazwiska prominentów z całego świata, którzy wykorzystywali firmy do ukrywania swojego majątku. Panamie mieli założyć między innymi prezydent Ukrainy, premierzy Islandii czy Pakistanu, król Arabii Saudyjskiej, a także bliscy współpracownicy prezydenta Rosji.
IAR, abo
REKLAMA
REKLAMA