PIT 2015: jak ułatwić sobie rozliczenie podatku?
Podczas tegorocznej akcji składania zeznań podatkowych możemy pobić rekordowe ponad 7 milionów e-PIT-ów z 2015 r.
2016-04-14, 10:48
Posłuchaj
Do 11 kwietnia 2016 r. Polacy złożyli już ponad 6 mln elektronicznych formularzy PIT, a do końca rozliczeń zostało sporo czasu.
W tym roku, ponieważ 30 kwietnia wypada w sobotę, mamy na to czas do poniedziałku 2 maja.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe to duże ułatwienie
Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów przypomina, że od zeszłego roku do dyspozycji mamy też wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe.
- Co roku otrzymujemy od naszych pracodawców informację, jaka była wysokość naszego przychodu, dochodu, koszty uzyskania przychodu za poprzedni rok. To są najczęściej formularze PIT-11, PIT-8. Są to informacje od organów rentowych. O ile dostajemy jeden taki dokument, to problem nie jest wielki. Zdarza się jednak, że takich dokumentów otrzymujemy trzy, pięć czy dziesięć, bo np. pracujemy w różnych miejscach, czy też na umowach o dzieło, zleceniach, wówczas PFR (Pre-Filled tax Return, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe – przyp. red.) już samo za nas zlicza przychód, dochód, koszty uzyskania przychodu i zdecydowanie bardziej nam pomaga – podkreśla gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Jak dodaje, wystarczy wejść na stronę: portalpodatkowy.mf.gov.pl, na której znajdziemy bardzo precyzyjną informację, jak skorzystać z PFR.
Usługa jest rozwijana
W taki sposób możemy rozliczyć dwa formularze podatkowe.
- W tamtym roku był to tylko PIT-37, w tym roku jest to dodatkowo jeszcze PIT-38. Akurat ten PIT rozliczają osoby, które mają przychody z kapitałów pieniężnych – wyjaśnia Paweł Jurek.
Ekspert podkreśla, że ta usługa jest stale rozwijana.
- W ubiegłym roku nie było jeszcze takiej możliwości, aby informacje od organów rentowych w tej usłudze zmieścić. W tym roku już to się udało. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach ta usługa będzie coraz bardziej udoskonalana – podkreśla.
REKLAMA
Pamiętaj o 1 proc.
Jak co roku, możemy też przekazać 1 proc. naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Wystarczy wpisać do swojego zeznania podatkowego numer KRS wybranej organizacji, którą chcemy wesprzeć.
Elżbieta Szczerbak, awi
REKLAMA