PIT 2015: jak rozliczają się Polacy? Z badania wynika, że szybko, łatwo i... przez internet

2016-04-19, 12:28

PIT 2015: jak rozliczają się Polacy? Z badania wynika, że szybko, łatwo i... przez internet
Z raportu wynika, że przeciętnie rozliczenie PIT zajmuje nam 30 minut. Foto: Glow Images/East News

Większość Polaków na rozliczenie się z urzędem skarbowym poświęca do trzydziestu minut. Taki wniosek płynie z najnowszego raportu KPMG w Polsce „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015”.

Posłuchaj

O raporcie na temat tego, jak Polacy rozliczają się za 2015 rok, mówił w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Wynika z niego także, że rozliczenie się z urzędem skarbowym nie jest trudne, ani czasochłonne, zaznacza Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

- Badana grupa była dosyć duża, ponad 1100 osób. Ponad 60 proc. podatników twierdzi, że wypełnienie zeznania podatkowego jest łatwe albo bardzo łatwe. Jeżeli dodamy do tego prawie 20 proc. osób, które mówi neutralnie: są podatki, trzeba je rozliczyć, wypełnić zeznanie, zapłacić, to mamy praktycznie 80-proc. grupę podatników, którzy nie narzekają na ten obowiązek. Tylko 13 proc. osób twierdzi, że jest to trudne – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Najczęściej korzystamy z ulgi na dzieci

Raport przynosi również informacje na temat tego, z jakich ulg najczęściej korzystają polscy podatnicy.

- Nie zostało tego dużo. To jest najczęściej ulga na dzieci, prawie 75 proc. podatników korzysta z tej ulgi. Następnie są to szeroko pojęte ulgi na darowizny, czyli krwiodawstwo, darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Trzecią najbardziej popularną ulgą jest rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych – wymienia Andrzej Marczak.

Coraz częściej przekazujemy 1 proc.

Coraz więcej osób przekazuje jeden procent podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego.

- Ta tendencja jest z roku na rok rosnąca, coraz więcej osób decyduje się na przekazanie 1 proc. podatku i jest przekazywana coraz większa kwota na rzecz tych organizacji. Za 2014 r. kwota, która została przekazana OPP, to było ponad 550 mln zł, 1 proc. przekazało wówczas ponad 12,5 mln podatników. Szacujemy, że w tym roku padnie rekord, że będzie to więcej niż 13 mln osób i kwota ta będzie również większa, prawie 600 mln zł – przewiduje Andrzej Marczak.

Coraz rzadziej rozliczamy się w urzędzie

Z roku na rok maleje liczba podatników, którzy rozliczają się bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Spadek wynosi o 3 punkty procentowe rok do roku. 

- prawie 45 proc. podatników rozliczy się przez internet. Prawdopodobnie będzie to powyżej 8,5 mln osób, w zeszłym roku było to ponad 7 mln osób, czyli tendencja cały czas jest wzrostowa – podkreśla ekspert.

Z badania wynika także, że blisko połowa podatników słyszała o akcji „Szybki PIT” , organizowanej przez Ministerstwo Finansów. Wśród osób,  zaznajomionych z akcją „Szybki PIT”, panuje pozytywna opinia dotycząca tego przedsięwzięcia.

Justyna Golonko, awi

Polecane

Wróć do strony głównej