Światowy Dzień Ziemi: każdy może przyczynić się do ochrony środowiska

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W tym roku wiodącym tematem jego obchodów jest problem związany z ochroną powietrza i przeciwdziałanie tak zwanej niskiej emisji, czyli zanieczyszczaniu go przez gospodarstwa indywidualne. Ich hasło brzmi „Palący Temat - Niska Emisja!”.

2016-04-22, 11:20

Światowy Dzień Ziemi: każdy może przyczynić się do ochrony środowiska

Posłuchaj

O tym, jak każdy z nas może chronić naszą planetę, mówił w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W Polsce obchody tego święta zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

Środowisko to system naczyń połączonych

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi to nie tylko jednak kwestie emisji, ale i gleba, woda, powietrze.

- Środowisko to system naczyń połączonych i nie można wyabstrahować tylko jednego wątku i się na nim skupić, nie dotykając innych. Na pewno będzie zwracana uwagą w ogóle na poszanowanie zasobów, powietrza, gleby, wody – podkreśla Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę

Jak dodaje gość radiowej Jedynki, jego fundacja od lat zwraca uwagę na poszanowanie energii i na to, co każdy z nas może w tym zakresie zrobić.

REKLAMA

- Przez mądre używanie swoich urządzeń domowych, właściwe w zasadzie używanie tych urządzeń każdy z nas może zmniejszyć ilość zużywanego prądu, co się przekłada i na niższe rachunki w domu i na mniejsze zapotrzebowanie na ten prąd, a w Polsce na mniejszą emisję dwutlenku węgla. Dlatego że w zasadzie 90 proc. energii w Polsce w praktyce jest produkowane z węgla – mówi ekspert.

Festyn na warszawskich Polach Mokotowskich

Z okazji święta w niedzielę, 24 kwietnia, w Warszawie na Polu Mokotowskim tradycyjnie odbędzie się festyn.

Impreza ma charakter interdyscyplinarny, zaprezentują się na niej instytucje samorządowe i rządowe, zajmujące się ochroną środowiska, a także uczelnie i wiele innych organizacji.

Zaplanowano między innymi ekologiczne zajęcia edukacyjne i artystyczne na temat ochrony powietrza i odnawialnych źródeł energii. Odbędą się konkursy, quizy oraz zabawy rodzinne. Ponadto będzie można wziąć udział w "astronomicznej lekcji o klimacie" oraz "warsztatach eksperymentalnych" w plenerowym laboratorium.

REKLAMA

Źródło: PAP

Jedynka/IAR, Elżbieta Mamos, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej