more_horiz
Gospodarka

Problem z wypełnieniem PIT? PFR zrobi to za nas

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 14:57
Jeszcze tylko niecały tydzień, do 2 maja, można się rozliczać z fiskusem za 2015 rok.
Audio
  • O wstępnie wypełnionym zeznaniu podatkowym w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Coraz chętniej składamy PIT-y drogą elektroniczną. Do tej pory w taki sposób z fiskusem rozliczyło się 7 milionów osób.

E -deklaracje to spore ułatwienie dla podatnika, ale jak mówi Paweł Jurek z resortu finansów przy rozliczeniu można też skorzystać jeszcze z bardziej doskonałej wersji e - deklaracji.

- PFR to skrót z angielskiego, chodzi o wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Do minimum ograniczone są wszelkie formalności. A to dlatego, że administracja podatkowa, system e-deklaracje ma wiedzę o tym od jakich pracodawców otrzymywaliśmy w minionym roku przychód lub dochód. To wszystko wiemy dzięki przesyłanym obowiązkowym informacjom przez pracodawców – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Gdzie znaleźć PFR?


Wystarczy wejść na stronie ministerstwa finansów  - i znaleźć odpowiednia zakładkę: PFR

- Należy podać dane autoryzujące. Chodzi o NIP bądź pesel, imię nazwisko, kwota przychodu za rok rozliczany, czyli za rok 2015. Jeśli te dane wpiszemy poprawnie, to pokarze nam się wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Mamy tam informację jaka była suma naszych przychodów, suma naszych dochodów, mamy również dokładnie wyliczony podatek, który musimy zapłacić – wylicza rozmówca.

Duże ułatwienie

W ten sposób możemy rozliczyć PIT-37 i PIT-38 za rok 2015. Taki wstępnie wypełniony PIT to duże ułatwienie - dodaje Anna Misiak szefowa zespołu ds. podatków osobistych w firmie MDDP.

- Wielu podatników osiąga dochody tylko z jednego źródła, bądź też dostało od pracodawców PITy-11, w związku z tym wypełnienie za podatnika zeznania podatkowego na bazie dokumentów, które docierają do urzędu skarbowego jest na pewno bardzo dużym ułatwieniem dla podatników – podkreśla specjalistka.

Należy sprawdzić dane

Jednak rozliczając się w taki sposób z fiskusem warto dokładnie sprawdzić wszystkie wpisane tam dane.

- Warto sprawdzić, czy wszystkie kwoty dochodów, które osiągnęliśmy zgadzają się z dokumentacją, którą my posiadamy. Druga kwestia to sprawdzenie danych osobowych, ponieważ urząd skarbowy bazuje na danych adresowych i osobowych, które ma w swojej bazie. Jeśli ktoś zmienić na przykład adres, to trzeba również zmienić te dane – podkreśla ekspertka.

Ulgi i 1 proc. wpisujemy sami  


Takie zeznanie możemy też uzupełnić o ulgi, z których korzystamy, przypomina Paweł Jurek z resortu finansów.

- Jeżeli korzystamy z ulg, na przykład z ulgi na dzieci, to musimy to już dopisać samodzielnie. O tym należy pamiętać. Jeśli chcemy przekazać 1 proc. organizacji pozarządowej także musimy zrobić to sami – dodaje.

Jeśli przesłany dokument zostanie zweryfikowany poprawnie i otrzymana komunikat „200”. To po zalogowaniu się do portalu  - jako login wykorzystywany jest adres e-mail, który został podany przez użytkownika - możliwe będzie pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Justyna Golonko, abo

Zobacz więcej na temat: PIT 2015 podatki
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem