Czy polski pacjent będzie objęty opieką koordynowaną?
Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął prace koncepcyjne nad tzw. opieką koordynowaną w służbie zdrowia.
2016-04-28, 16:48
Posłuchaj
- To model leczenia znany w wielu krajach europejskich, który ma usprawnić proces leczenia i zapewnić oszczędności - mówi Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.
Co to jest opieka koordynowana?
I wyjaśnia, że jeśli przepływ pacjenta między poszczególnymi etapami leczenia jest sprawny i koordynowany, chociażby przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, to znacznie wcześniej może on trafić od specjalisty z wytycznymi, które może kontrolować lekarz POZ.
Unia dopłaci do opieki koordynowanej
Aby system zadziałał, potrzebna jest odpowiednia organizacja pracy i finansowanie. Pieniądze na ten cel będą pochodzić m.in. z funduszy unijnych.
Trzeba zbudować system uwzględniający czynnik motywacyjny
Jak wyjaśnia ekspert, trzeba zbudować system przepływu informacji, określić obowiązki w tym zakresie, sposoby raportowania oraz finansowanie. I to w dodatku uwzględniające czynnik motywacyjny.
̶ Tak aby każdy szczebel wspierał opiekę koordynowaną – mówi.
Doradzi nam też Bank Światowy
Jak dodaje, opieka koordynowana pojawi się w przypadku kobiet w ciąży.
Bank Światowy w przyszłym projekcie opieki koordynowanej będzie pełnił przede wszystkim rolę doradczą.
̶ Bank Światowy zna systemy ochrony zdrowia w różnych państwach, dlatego pomaga i doradza we wprowadzaniu opieki koordynowanej – mówi ekspert.
Pilotażowy program ma ruszyć w przyszłym roku w wybranych placówkach i być wzorowany na tym, który wcześniej obejmie kobiety w ciąży.
Grażyna Raszkowska, jk